آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره

آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره

فصل اول آنچه هستیم و آنچه که می‌توانیم باشیم تنها هدف واقعی زندگیست.

(رابرت لویی استیونسن)

 

اگر می‌خواهید فروشنده‌ی موفقی باشید ضمن یادگیری آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره؛ به درونتان بنگرید درحقیقت شخصیت شما از دانش تخصصی توانایی فروش و حتی از کالاهای عرضه شده نیز مهمتر است بهتر است اضافه کنم که هشتاد درصد از میزان موفقیت شما به شخصیت شما بستگی دارد این موضوع به راحتی و با نگاه کردن به فروشندگانی که در بازار کساد از فروش بالایی برخوردارند قابل اثبات است در مقابل فروشندگانی نیز هستند که علی‌رغم در اختیار داشتن کالاهای مرغوب در بازارهای پر رونق فروش کمتری دارند.


خرید اشتراک مردمک


 • آمادگی ذهنی پیداکردن

یکی از موارد مهم در آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره؛ کسب آمادگی جسمی و ذهنی شباهت‌های زیادی به هم دارند لازمه‌ی آمادگی جسمانی رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی منظم است. برای رسیدن به آمادگی ذهنی مطلوب نیز به خوراک روحی مناسب و تمرینات منظم نیازمندیم وقتی از نظر ذهنی آماده‌تر باشید فروشان چند برابر می‌شود فروشندگان موفق نیز از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و این اعتماد به نفس ازدوست داشتن و احترام به خود شروع می‌شود.

هر چه احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید اعتماد به نفس بالاتر و فروش بیشتری نیز خواهد داشت بنابراین در این مقاله مردمک یاد خواهید گرفت که از نظر ذهنی آماده باشید تا فروشان چند برابر شود بدون اعتماد به نفس هرگز فروشنده‌ی موفقی نخواهید شد.

اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید همیشه از حرف زدن با مشتری می‌ترسید و از ترس شکست دست به انجام هیچ کاری نمی‌زنید به خاطر داشته باشید هر چه بیشتر به خودتان علاقه‌مند باشید دیگران را نیز دوست خواهید داشت و در این صورت آنها به شما اعتماد بیشتری پیدا خواهند کرد و احتمال خرید از شما بیشتر خواهد شد.


آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره


 • خودتان را دوست دارید و به خود توجه کنید

آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره با تاکید بر این نکته که ابتدا رضایت خودتان را کسب نمائید و در این صورت به دیگران نیز علاقه‌مند شده و موفق‌تر خواهید شد معمولا پذیرفتن پیشنهاد کسی که حس می‌کنیم ما را دوست دارد از آن که می‌پنداریم ما را دوست ندارد راحت‌تر است و ما ترجیح می‌دهیم از افرادی خرید کنیم که نسبت به آن‌ها حس بهتری داشته باشید.

 • مسئول زندگی خود باشید

گاهی اوقات از شرکت کنندگان در آموزش فنون مذاکره می‌پرسم چند نفر از شما شغل آزاد دارد؟ حدود ده الی پانزده درصد از افراد دستشان را بالا می‌برد دوباره می‌پرسم چند نفر از شما واقعا شغل آزاد دارید؟ آنها آرام آرام متوجه منظور من شده و دست‌هایشان را بالا می‌برند و در آخر همگی متوجه می‌شوند که کارشان آزاد است.

بزرگترین اشتباه شما این است که فکر می‌کنید برای هر کسی کار می‌کنید به جز خودتان، در حقیقت شما از زمانی که دست اولین کارتان می‌زنید تا زمان بازنشستگی کار آزاد دارید و در استخدام خود هستید. شما رئیس شرکت تجاری خودتان هستید پس کالاهای خود را به بالاترین قیمت ممکن به بازار عرضه نمائید.

شما فقط یک کارمند دارید وظیفه ی شما در طول دوره ی کاریتان، فروش با تعداد بالا و با کیفیت‌ترین کالاها می‌باشد فروشندگان موفق مسیولیت تمام کارهایشان را بر عهده گرفته و عواقب آن را نیز می‌پذیرد هرگز بهانه‌ای نمی‌آورند گران را نیز سرزنش نمی‌کند تمام انتقادات و ایرادات را نیز قبول می‌کنند آنها می‌گویند اگر ایرادی وارد است به شخص من مربوط می‌باشد.

 

 • خودتان را با شغل آزاد تصور کنید

طبق تحقیقات انجام شده در نیویورک محققان دریافتند که 3 درصد از افراد موفق خود را با شغل آزاد تصور می‌کنند و خود را مسئول تمام جنبه‌های زندگی خویش می‌دانند آنها همچنین شرکتشان را دارایی شخصی تلقی می‌کنند گویی صاحب صد درصد سهام آن هستند روزی مدیر فروش شرکت فورچن داستان جالبی را برایم تعریف کرد او گفت همراه با مدیر فروش ارشدم برای بررسی نهایی شرایط قرارداد دویست میلیون دلاری با یکی از خریداران عمده رفته بودیم در زمان استراحت خریدار مرا به کناری کشید و پرسید آن مرد خطاب به فروشنده‌ی ارشد من صاحب شرکت شماست مگرنه!!

من که غافلگیر شده بودم از او پرسیدم چطور مگه او پاسخ داد: چون در تمام ملاقات‌هایمان او مرتب می‌گوید شرکت من، کارمندان من، قرارداد من، به نظر می‌رسد انگار واقعا مالک تمام شرکتتان است آیا واقعا این طور است؟ لبخندی زدم و گفتم تقریبا بله؛ به بزرگترین اشتباه شما این است که فکر می‌کنید برای همه کار می‌کنید به جز خودتان شما از زمانی که کار اولتان را شروع می‌کنید تا زمان بازنشستگی در استخدام خود هستید.

 • شما مدیر هستید

طبق آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره شما؛ به عنوان مدیر شرکت مسئول تمام اتفاقاتی هستید که دررابطه با کارتان می‌افتد شما موظف به یادگیری پیشرفت و ارتقای دایمی مهارتهایتان هستید و همچنین مسئول کنترل فروش، بازاریابی تولید، کنترل کیفیت، سازماندهی کارکنان و افزایش بازدهی کاری آنها می‌باشید.

شما رییس هستید جالب است بدانید که بعضی‌ها به خود نگاه بی تفاوت دارند آنها به جای پذیرفتن مسئولیت زندگیشان و تغییر چیزهایی که دوستشان ندارند منفعلانه به انتظار پیشرفت شرکتشان می‌نشینند تا از این طریق وضعیت خود را بهبود ببخشند باید خاطر نشان کنم که اکثریت مردم برای ارتقای مهارت‌های فردی و حرفه‌ای‌شان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند آنها مطالعه‌ای نداشته از برنامه‌های آموزشی استفاده نمی‌کنند و در دوره‌های آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره نیز شرکت نمی‌کنند.

آنها منتظرند تا محل کارشان تمام این تسهیلات را برایشان مهیا کند هزینه‌ی حضور در این دوره‌ ها را پرداخته و مرخصی نیز به آنها بدهد تا بتواند مهارت‌های بیشتری را کسب کرده و در نتیجه پولدارتر شوند.

 

 • در یادگیری مصر باشید

هر چه می‌توانید بیاموزید، از هر شغلی که دارید به عنوان فرصتی برای یادگیری مهارت‌هایی که در آینده به درد شما می‌خورد استفاده کنید و برای بالا بردن دانش خود حریص باشید از تمامی فرصت‌های آموزشی که توسط محل کارتان ایجاد می‌شود استفاده کنید درنگ نکنید و از همه‌ی فرصت‌ها استفاده کنید به خاطر داشته باشید که هر مهارت جدیدی که می‌آموزد سرمایه‌ی شما در آینده خواهد بود.

در آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره یاد خواهید گرفت که آنچه امروز دارید حاصل انتخاب‌های گذشته‌تان بوده و موقعیت فعلی شما نتیجه‌ی عملکردهای گذشته است خواه سعی و تلاش کرده باشید و یا مسامحه کاری هرچه امروز به آن می‌رسید بستگی به کارهای موفق و ناموفق گذشته‌تان دارد. بعضی اوقات کارهایی که در انجامشان ناکام بوده‌اید مثل اتمام دوره‌ی تحصیلاتتان یا ارتقای مهارتهایتان اثر بیشتری در آینده بر روی شما دارد تا کارهایی که آن‌ها را با موفقیت انجام داده‌اید.

 

 • برنده‌ها و بازنده‌ها

در آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره شما یاد گرفتید که تفاوت بین برنده‌ها و بازنده‌ها کاملا واضح است برنده‌ها همیشه مسئولیت واقع کارهایشان را بر عهده می‌گیرند اما بازنده‌ها هرگز این کار را نکرده و همواره در پی یافتن توجیهاتی برای انجام کارهای غلط خود می‌باشند. بازنده‌ها به بیماری بهانه‌تراشی مبتلا هستند که به تعبیرما یعنی التهاب غده‌ی بهانه‌تراشی و البته همیشه مانعی برای موفقیت است اگر کسی دچار این عارضه شود به جای پیشرفت کردن در زندگی همیشه دنبال بهانه می‌گردد تا از زیر بار مشکات شانه خالی کند برنده‌ها متفاوت هستند.

آنها راه حل مدارند و همیشه به دنبال راه‌هایی برای حل مشکلات خود هستند از چالش‌های زندگی روزمره نترسیده و با آنها روبرو می‌شوند، ریسک پذیرند و کار جدید را تجربه می‌کنند اگر از راهی به نتیجه برسند قطعا راه‌های دیگر را امتحان می‌کنند و هرگز به احتمال شکست فکر نمی‌کنند.

 • برای کار دشوار آماده شوید

آنچه فروشندگان موفق و معروف را از فروشندگان معمولی متمایز می سازد سخت‌کوشی آن‌هاست در تصریح این جمله به نتیجه‌ی آقای توماس استنلی در کتاب میلیونرهای خانه‌ی بغلی توجه کنید هشتاد و پنج درصد از میلیون‌های خود ساخته دلیل و رمز موفقیت شان را سخت‌کوشی شان ذکر کردند.

اصولا وقتی از افراد موفق راجع به رمز موفقیت شان می‌پرسیم معمولا جملاتی را با این مضمون بیان می‌دارند که ما از دیگران باهوش تر نیستیم ولی پشتکارتان از بقیه بیشتر و بالاتر است مردم عادی می‌خواهند سخت‌کوش باشند و برای آن برنامه‌ریزی نیز می‌کند ولی نه برای آینده حتی ادعا می‌کنند که به شدت کار می‌کنند و گاهی اوقات در رابطه با حجم کارشان نیز ایت می‌کند ولی در حقیقت اصلا کار سختی انجام نمی‌دهند و سخت‌کوش نیستند.


آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره


 • وقتتان را تلف نکنید

فروشندگان معمولی پنجاه درصد از وقت کاریشان را تلف می‌کند بر طبق تحقیقات به عمل آمده آنها دیرتر به سر کار رفته کندتر کار کرده و زودتر محل کارشان را ترک می‌کنند و بیشتر زمان کارشان صرف گپ زدن با همکاران، انجام کارهای شخصی، خواندن روزنامه نوشیدن قهوه و جستجو در اینترنت می‌شود.

برنده‌ها اینطور نیستند آنها زودتر به محل کار می‌آیند سخت‌کوشند و دیرتر محل را ترک می‌کند آن‌ها حتی زمان نهار و استراحت شان را نیز صرف کار کردن می‌کنند عصرها نیز کار می‌کنند تا صبح‌ها با آمادگی بیشتری کارشان را شروع کنند و از دقایق استفاده‌ی لازم را می‌برند.

 • بهای هر چیز را پیشاپیش بپردازید

“اچ ال هان” مالک بیش از 200 شرکت و یکی از ثروتمندترین مردان دنیا در یک برنامه‌ی رادیویی رمز موفقیت خود را اینطور بیان کرد « من صدها شرکت تاسیس کرد و پس از پنجاه سال تجربه به این نتیجه رسیدم که تنها دو چیز برای رسیدن به موفقیت ضروریست اول اینکه دقیقا بگیرید که چه می‌خواهید سپس ارزش آن را تخمین زده و بهایش را بپردازید» فروشندگان موفق مصمم به موفق شدن هستند و بهای آنچه می‌خواهند را پیشاپیش می‌پردازند.

 

 • نقش امید و آرزوها در آموزش فنون مذاکره

امید و آرزوها پایه و اساس تمام موفقیت‌های بزرگ هستند بدون آنها فروشندگان موفق نیز میل و رغبت آنچنانی برای فروش ندارند فروشندگان موفق اشتیاق زیادی برای موفقیت بیشتر دارند و اجازه نمی‌دهند که چیزی آن‌ها را متوقف سازد فروشندگان معمولی تنها به پرداخت قبض‌های ماهانه فکر می‌کنند گاهی اوقات نیز می‌خواهد با فروش بیشتر قبض‌های ماه آینده‌شان را بپردازند. آنها باور ندارند که با سعی بیشتر می‌توانند به موفقیت‌های بزرگتری دست یابند.

 

 • عاقبت اندیش باشید

لازمه‌ی ایجاد حس همدلی عاقبت اندیش بودن است فروشندگان معمولی تنها به فروش آنی فکر می‌کنند و آنچنان که باید به روابط آتی و ارتباطات بلندمدت نمی‌اندیشند از سوی دیگر فروشندگان موفق در حالی که برای بار اول مشغول فروش کالایی به مشتری می‌باشند به فروش‌های دوم و سوم نیز فکر می‌کنند.

آنها حتی فروش کالا به همین فرد در 20 سال آتی را نیز تجسم می‌کنند فروشندگان ناموفق هر معامله را تنها فرصتی برای فروش در همان لحظه می‌دانند ولی طبق آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره؛ فروشندگان موفق بیشتر به شروع یک معامله‌ی طولانی مدت با یک مشتری فکر می‌کنند تا به اتمام آن.

 

 • ترکیب ایده‌آل

اگر بتوانید بین بلندپروازی و حس صمیمیت تعادل برقرار کنید می‌توانید در دراز مدت موفق شوید فروشنده‌ی بلندپرواز مشتری توجه نمی‌کند و البته خریدار این موضوع را حس می‌کند جالب است بدانید که احساس صمیمیت زیادی فروشنده نیز منجر به فروش کمتر خواهد شد پس سعی کنید تعادل را حفظ کنید.

مشتریان امروز از مشتریان قدیمی باهوش ترند و هر روز هوشیارتر می‌شوند آنها از مشتریان قدیمی خبر‌تر آگاه‌تر و متوقف شدند و حتی می‌توان گفت در بعضی از شرایط ناسپاس ترین مشتریان تمام دوران هستند و تجربه‌ی زیادی در برخورد با فروشندگان گوناگون دارند اگر فروشنده تمایلی به بهتر شدن نداشته باشد خریدار فوراً می‌فهمد و ظرف چند دقیقه متوجه می‌شود که آیا فروشنده تنها به فکر خودش است یا صادقانه به فکر مشتری نیز هست.

 • سوالات خوبی بپرسید و شنونده‌ی عاقلی باشد

در آموزش فنون مذاکره و گام های یک مذاکره شما آموختید که بهترین راه نشان صمیمیت به مشتری یا هرکس دیگر، پرسیدن سوالات مناسب و مشتاقان گوش کردن به آنهاست. شنونده‌ی خوب بودن از گوینده‌ی خوب بودن مهم‌تر است همانگونه که استفان کووری در این رابطه می‌گوید ابتدا سعی کنید درک کنید تا درکشان کند طبیعیست که هر چه زمان بیشتری را برای شناخت مشتریانتان صرف کنید صمیمیت بیشتری نیز با او حس خواهیم کرد و این امر شانس فروش شما را افزایش خواهد داد.


فروشگاه مردمک راستی می توانید آخرین اخبار و تخفیفات را از طریق تلگرام و اینستاگرام مشاهده نمائید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام مردمک روی آن کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

علی عاقبتی

119 مطلب منتشر شده

با سلام و درود؛ اینجانب علی عاقبتی قریب به 15 سال است که در زمینه برنامه نویسی ، گرافیک و تدوین فعالیت داشته و به سبب علاقمندی به این رشته و همچنین کسب دانش و تجربه از دانشگاه معتبر تصمیم به انتقال تجربیات و دانش در حوزه رسانه به شما عزیزان می باشم. ارادتمند شما عاقبتی

درباره این مطلب نظر دهید !