مقدمه سخنرانی و اموزش فن بيان

مقدمه سخنرانی و اموزش فن بيان

 

 • آیا شما از مقدمه سخنرانی و اموزش فن بيان اطلاعاتی دارید؟

سخنرانی هم مانند چیزهای دیگر زندگیست، همیشه یک اولین بار در کار هست حتی کسانی که در صحبت‌های خودمانی بسیار پر مهارت هستند از این که خودشان را برای نخستین سخنرانی آماده کنند با وحشت روبرو می‌شوند بعضی‌ها حتی بعد از چندین بار سخنرانی، سخنرانی کردن برایشان دشوار است به نظر می‌رسد احساس می‌کنیم سخنرانی برای جمع رمز و رموز زیادی دارد که ما در اینجا قصد داریم یه سری از تکنیک های مقدمه سخنرانی و اموزش فن بيان را به شما آموزش دهیم.


خرید اشتراک ویژه


نیاز به یک دانش اسرارآمیز است تا کسی به یک سخنران خوب تبدیل شود البته در زمینه‌ی اموزش فن بيان کتاب‌های متعددی به چاپ رسیدند ممکن است تصور کنیم باید مدرک کارشناسی ارشد بگیریم تا بتوانیم پشت میکروفن صحبت کنیم در حالیکه کافیست شما از تکنیک های مقدمه سخنرانی و اموزش فن بيان که در این مفاله ارایه کردیم استفاده کنید.

رمز و راز من در کار سخنرانی این هست که اولاً از تکنیک های سخنرانی استفاده کردم و همچنین تصور می‌کنم تفاوتی میان سخنرانی برای جمع و صحبت کردن اونها وجود نداره سخنرانی روشی برای درمیان گذاشتن اندیشه‌هایم با دیگران است. به لحاظی سخنرانی در گفتگوهای اجتماعی آسان‌تر است. زیرا در سخنرانی شما کنترل کامل حرف‌هایی را که می‌خواهید بزنید بر عهده دارید در ضمن باید حرفی برای ایراد کردن داشته باشید نمی‌توانید از عبارت راستی یا یه کم بیشتر توضیح میدی استفاده کنید.

در اینجا به مهمترین نکته درباره‌ی تکنیک های مقدمه سخنرانی و اموزش فن بيان می‌رسم حرفی بزنید که درباره‌ی اون آگاهی داشته باشید کاملا منطقی به نظر می‌رسه اما سخنرانان در بسیاری از مواقع دچار اشتباه میشن و به ایراد سخنرانی درباره‌ی موضوعی می‌پردازند که با آن آشنا نیستند و در نتیجه در دو زمینه به مخاطره می‌افتند.

 • یک حاضران در جلسه مکدر میشن و حوصلشون سر میره اگر درباره‌ی موضوع سخنرانی بیش از سخنران علم و این موارد اطلاع داشته باشند دیگر مطمئن باشید اتفاق ناگواری می‌افتد.
 • اگر با موضوع سخنرانی راحت نباشید نمی‌تونید به راحتی حرف بزنید بنابراین موضوعی رو پیدا کنید که با اون آشنا هستید نیازی نیست که به جزئیات بپردازید آنچه را که می‌دانید بازگو کنید.

 

 • ماجرای اولین مقدمه سخنرانی من

یادمه وقتی در سیزده سالگی اولین سخنرانی ما انجام دادم موضوعی رو انتخاب کردم که خیلی به من نزدیک بود می‌خواستم در یک مراسم مذهبی حرف بزنم پدرم سه سال پیش مرده بود و ما در فقر کامل زندگی می‌کردیم در سیزده سالگی درباره‌ی هیچ مطلبی تخصص ندارید این و مطمئن باشید از این رو تصمیم گرفتم درباره‌ی موضوعی که با آن آشنا هستم حرف بزنم و این موضوع پدرم بود.

اغلب کسانی که در جلسه حضور داشتند پدرم رو میشناختن از این رو تصمیم گرفتم خاطرات خودم درباره‌ی پدرم رو با حضار سهیم شوم. به یادم آمد که با پدرم از خیابان هاوارد می‌گذشتیم تا به پارک ساراتوگا برسیم پدرم برام یه بستنی خرید اما به من گفت که این به مادرم نگم چون ممکنه مادرم اعتراض کنه که چرا نزدیک به صرف شام بستنی خریدم.

به حاضران در جلسه گفتم حرفایی که با پدرم میزدم برای من مهم‌تر از رفتن به پارک یا خوردن بستنی بود از این که موضوع پدرم را برای سخنرانی انتخاب کرده بودم خوشحال بودم زیرا این یک موضوع منطقی بود و کاملا حق بود که پدرم در آن مراسم به یاد آورده شود از این که بگذریم موضوع ساده‌ای بود که می‌توانستم دربارش حرف بزنم بعد از سخنرانی بعضی از حاضران از سخنرانی تعریف کردند منم از اینکه خاطرات خودم رو با اون‌ها درمیون گذاشته بودم خوشحال بودم. در اون روز من به این نتیجه رسیدم که برای امرار معاش می‌خوام سخنران بشم و اما روش پیشاهنگ چیه؟


مقدمه سخنرانی و اموزش فن بيان


 • دومین مورد از تکنیک های مقدمه سخنرانی، تبعیت از شعار پیشاهنگان است

اگر درباره‌ی موضوعی که خیلی خوب از اون آگاهی دارید خیلی خوب حرف می‌زنید هم اینک آماده شوید و موضوعی که چند لحظه قبل یعنی به اون اشاره کردم تهیه دیدن سخنرانی کار اونقدرها هم مشکل نیست برای اینکه سخنرانی خوبی داشته باشید؛

 • به آنها بگویید که می‌خواهید برایشان در چه مقوله‌ای صحبت کنید
 • برایشان حرف بزنید.
 • به آنها بگویید که برایشان چه گفتید.

اگر به حاضران در جلسه از همان آغاز بگویید درباره‌ی چه مطلبی می‌خواید برایشان حرف بزنید آن‌ها بهتر به صحبت شما گوش می‌دهند در پایان سخنرانی سعی کنید حرف‌هایتان را جمع‌بندی کنید و نکات مهم صحبت خودتون رو با اون‌ها در میان بگذارید.

 

 • آماده شدن و تدارک در مقدمه سخنرانی

من از اقبال بلندی برخوردارم که اغلب سخنرانی می‌کنم و بنابراین نیازی نیست که قبل از هر سخنرانی تهیه و تدارک زیادی ببینم این روزا وقتی از من می‌خوان که سخنرانی کنم حضار می‌خوان درباره‌ی موضوعاتی از قبیل انتخابات و شخصیت‌های داوطلب و درباره‌ی کسایی مثل کلینتون، بوش و مباحثه‌های نامزدهای انتخاباتی حرف بزنم اغلب این اشخاص قبلا در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی من حضور داشتند و بنابراین مجبور نیستم درباره‌ی موضوع سخنرانی بررسی زیادی کنم.

اما اگر درباره‌ی موضوعی که می‌خواهید صحبت کنید قبلا حرف نزده باشید تدارک دیدن و آماده شدن یک باید است می‌توانید کلمه به کلمه سخنرانی خودتون بنویسید و بعد از روی متن مطلب نوشته شده رو در نظر گرفته و بخونید بسیاری از سخنرانان این کار رو انجام میدن اگر شما از این روش تبعیت می‌کنید به اندازه‌ی کافی متن سخنرانی را قبلا بخوانید تا مجبور نباشید در تمام لحظات سخنرانی نگاهتان روی صفحه‌ی کاغذ باشد.

بعضی دیگر ترجیح می‌دهند رئوس مطالب سخنرانی خود را بنویسند اما به هر صورت و هر کاری که می‌کنید به اندازه‌ی کافی تمرین کنید این گونه با محتوای مطلبی که می‌خواهید درباره‌اش حرف بزنید آشنا می‌شوید کار درستی است که وقتی تمرینی می کنید زمان سخنرانی را اندازه بگیرید. بدون این کار سخنرانی تان ممکن است به مراتب بیشتر یا کمتر از زمانی که برایش در نظر گرفته‌اید وقت بگیرد.

 • ارتباط تماس تلفنی با مقدمه سخنرانی

تمرین کردن سخنرانی که می‌خواهید ایراد کنید ایده ی خوبی به یاد داشتن موضوع صحبتم مهمه. این را در همان اوایل کارم آموختم که شروع به سخن کرده بودم. من به قدری از ایراد سخنرانی لذت می‌بردم که می‌توانستم در حال سخنرانی به هر موضوعی سر بکشم. می‌گفتم هر مبلغی که می‌خواهید برای سخنرانی بپردازید و اگر پول ندارید به من پول ندید، مجانی برایتان سخنرانی می‌کنم فقط به من بگید کجا و در چه زمانی می‌خواید براتون حرف بزنم.

یکی از روزها وقتی در ایستگاه رادیویی بودم تلفنم زنگ خورد مدیر عامل شرکت لاتاری میامی بود می‌خواست در ماه ژوییه در جلسه‌ی سالانه‌ی شرکت سخنرانی کنم در آن زمان ماه ژانویه بود مدیر عامل از من پرسید درباره‌ی چه موضوعی سخنرانی می‌کنم؟ در جوابش گفتم موضوع بخصوصی ندارم حرف می‌زنم حضار شما رو هم سرگرمی می کنم

مدیرعامل گفت این یه شرکت لاتاریه، رییس جمهور هم بخواد در جلسه‌ی ما حرف بزنه من از او موضوع سخنرانیش رو می‌پرسم. در جوابش گفتم پس برو با رئیس جمهورت تماس بگیر. چند روز بعد بار دیگر در ایستگاه رادیویی بودم کسی از شرکت لاتاری بود ما در بخش چاپ هستیم می‌خوایم دعوتنامه‌ها رو بفرستیم خدمت شما هنوز موضوع سخنرانی شما رو نمیدونیم.

موضوع به بیش از سی سال قبل مربوط میشه نه الان حرفی زدم که تا به امروز علتش نمی‌دونم گفتم موضوع صحبت من آینده‌ی کشتیرانی تجاری آمریکاست در میان ناباوری من گفت که موضوع خیلی جالبیه اعضای شرکت از این موضوع استقبال میکنن حتما بهشون میگم بعد گفت 10 ژوئیه ساعت 8 بعدازظهر کلوپ میامی.

شش ماه بعد به محل ایراد سخنرانی رفتم محوطه پارکینگ پر شده بود شلوغ بود در حالی که از اتومبیلم فاصله می‌گرفتم روی تابلویی در محلی که مخصوص ورودی بود نوشته بودند امشب آینده‌ی کشتیرانی تجاری آمریکا با خودم گفتم بد شد امشب دو تا سخنران دارن ابدا به خاطرم نمانده بود که این موضوع رو خودم انتخاب کردم، خودم پیشنهاد دادم.

در این لحظه مدیرعامل همون کسی که تلفنی از من دعوت کرده بود به عجله از باشگاه بیرون اومد و گفت لاری نمیدونی مردم چقدر برای شنیدن سخنرانی بی‌تابی می‌کند موضوعی که انتخاب کردی رکورد حضورمون شکست خود من به کتابخانه رفتم تا قبل از شرکت در جلسه در این بار مطالعه کنم پشت تریبون اومدن و من معرفی کردند و گفتند که می‌خوام درباره‌ی محموله‌های تجاری، وزن کالاهایی که حمل و نقل میشن اندازه‌ی کشتی‌ها و بسیاری از موضوعاتی که کمترین اطلاعی درباره‌ی اون نداشتم حرف بزنم.

نیم ساعتی صحبت کردم هیچ اشاره‌ای به کشتی‌های تجاری و موضوع مورد بحث نکردم وقتی سخنرانی تموم شد کسی نه برام دست زد و نه برام هورا کشیدن به درون اتومبیلم رفتم و با خودم گفتم دیگه کسی منو برای سخنرانی دعوت نمی‌کنه.

اتومبیل و روشن کردم ترسیده بودم یه عرق سردی بر بدنم نشسته بود در این زمان کسی به پنجره‌ی اتومبیلم ضربه ای زد همون کسی که من به حضار معرفی کرده بود شیشه ی پنجره رو پایین کشیدم او سرش را به داخل اتومبیل کرد به سرم فریاد کشید ما به اعضا گفتیم شما می‌خواید درباره‌ی آینده‌ی کشتی‌های تجاری حرف بزنید من رفتم درباره‌ی تاریخچه‌ی این کشتیها مطالعه کردم بعد تو هیچ صحبتی در این مورد نکردی من گفتم خب آینده‌ای آخه ندارن که بعد شیشه رو دادم بالا و ماشین و روشن کردم و راه افتادم.

خب کمی احساس گناه کردم البته کلافه هم نشده بودم کسی که دوران بیست سالگی‌اش را می‌گذراند ممکن است گهگاه رفتار غیر مسئولانه داشته باشد اما با خودم توجیه کرد آنچه را که می‌خواستند به آنها دادم. من اون‌ها رو سرگرم کردم چند روز بعد متوجه شدم که اعضای شرکت لاتاری از صحبت من لذت برده بودند.


مقدمه سخنرانی و اموزش فن بيان


 • چندتا توصیه در مورد تکنیک های مقدمه سخنرانی

در ادامه ی مطلب با توجه به تجربیاتی که دارم برای ایراد سخنرانی بهتر به چند نکته‌ی کلیدی که جز تکنیک های مقدمه سخنرانی و اموزش فن بيان می باشد را اشاره می‌کنم؛

 • به حاضران در جلسه نگاه کنید قبلا توضیح دادم که برقراری تماس چشمی تا چه اندازه مهمه.
 • چشم از روی نوشته یا یادداشت خودتون بردارید.
 • به دیوار نگاه نکنید دیوارها حاضران در جلسه‌ی شما نیستند.
 • به سرعت صحبت خودتون توجه کنید بعضی‌ها اگر از روی نوشته می‌خونن زیر کلمات مهم رو خط می‌کشند تا بر اون تاکید بیشتری بگذارند شما هم این کار رو بکنید.
 • زیر عباراتی که می‌خواهید تاکیدی داشته باشید خط بکشید.
 • راست و قائم بایستید. قوز نکنید پشت تریبون به حالت مستقیم و راحت بایستید اگر با پشت خمیده و لم داده بخواید وایستید تنفستون دچار مشکل میشه.
 • اگه جلوی شما میکروفون وجود داره ارتفاع اون رو مناسب قد خودتون تنظیم کنید و به طور طبیعی در میکروفن حرف بزنید اون رو نخورید.
 • خوش مشرب باشید اگر در زمینه‌ی سرطان یا اعلام جنگ حرف نمی‌زنی سعی کنید خوش مشرب باشید اگه مجبور نیستید جدی حرف بزنید حتی اگر موضوع صحبت شما جدی، اغلب شنوندگان اگر از خوش مشربی استفاده کنید استقبال می‌کنند. هرگز خوش مشربی را به وسیله‌ی سطوحی که می‌گویم بیان نکنید.
 • اجازه بدید براتون مزاحی تعریف کنم.
 • سر راه آمدن به اینجا اتفاق جالبی برایم افتاد یا جملات کلیشه‌ای هستند یا مثلا بگذارید جوک جالبی براتون تعریف کنم مطمینم که اون دوست دارید واقعا بامزه‌است یا جمله‌ی این من به یاد یه لطیفه‌ای کوچیک میندازه شما احتمالا قبل اون رو شنیدید اما به هر صورت دوباره می‌خوام براتون تعریف کنم.

چرا باید از گفتن این حرف‌ها اجتناب کنید برای اینکه این حرفا کلیشه هستن نباید قبلا بگویید که احتمالا این لطیفه رو شنیدید، این طرز بیان علاقه‌ی شنونده رو از بین می‌بره فرض کنید برای گروهی از مدیران دنیای تجارت حرف می‌زنیم آنچه می‌خوانید یکی از حکایات مورد نظر من در این زمینه است.

خاطره‌ای وینرجف برای پایان دادن به جنگ اول پیشنهاد جالبی داره به نظر من همه‌ی مشکل ما در اینه که زیردریایی های آلمان‌ها همه‌ی قایق‌ها و کشتی‌های ما رو غرق کنند پیشنهاد من اینه که آب اقیانوس رو حرارت بدیم وقتی این اتفاق بیفته زیردریایی‌های دشمن از زیر به سطح آب میان.

وقتی این کار رو بکنن زیردریایی‌های اون‌ها رو می‌تونیم نابود کنیم در اجرا کرد بعد راجرز اضافه کرد البته ممکنه بپرسید چگونه می‌خواهم آب اقیانوس و داغ کنم باید بگم یک سیاستمدارم این کار به اشخاص فنی خودشون واگذار می‌کنم تا تصمیم بگیرند وقتی لطیفه را تعریف کردید به حضار می‌گید این تفاوت میان سیاست گذاری و اجرای سیاسته.


فروشگاه مردمک راستی میتوانید آخرین اخبار و تخفیفات را از طریق تلگرام و اینستاگرام مشاهده نمائید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب قرار دارد.

علی عاقبتی

119 مطلب منتشر شده

با سلام و درود؛ اینجانب علی عاقبتی قریب به 15 سال است که در زمینه برنامه نویسی ، گرافیک و تدوین فعالیت داشته و به سبب علاقمندی به این رشته و همچنین کسب دانش و تجربه از دانشگاه معتبر تصمیم به انتقال تجربیات و دانش در حوزه رسانه به شما عزیزان می باشم. ارادتمند شما عاقبتی

درباره این مطلب نظر دهید !