• 5

تکنیک های بازاریابی چریکی مردمک

تکنیک های بازاریابی چریکی مردمک

استراتژی‌های ساده و ارزان برای بیشترین سودآوری در کسب و کارهای کوچک

 

تکنیک های بازاریابی چریکی یکی از مهم‌ترین منابع برای بازاریابان است این استراتژی شرح می‌دهد چطور شرکت‌های کوچک با بودجه‌های بازاریابی اندک و با بهره‌گیری از خلاقیت می‌توانند با رقیبان بزرگ خود رقابت کنند.


خرید اشتراک ویژه


چه کسی باید این مقاله را بخواند؟

 • هر فردی که می‌خواهد با بودجه‌ی کم بازریابی خوبی انجام دهد.
 • هر فردی که به آن دروس بازاریابی که با عصر دیجیتال ظهور پیدا کردند علاقه دارد.
 • کارآفرینان ومتخصصان بازاریابی.

جی کانرد لوینسون بخاطر ساخت واژه‌ی بازاریابی چریکی شناخته می‌شود او در کمپین‌های موفق بازاریابی مانند مرسدس، ویزا و رولینگ استونز کار کرده است و همچنین مسئول توسعه شخصیت مرد ماربرو در تبلیغات سیگار ماربرو است.


تکنیک های بازاریابی چریکی مردمک


این مقاله چه فایده‌ای برای من دارد؟

با خواندن مقاله بازاریابی چریکی مردمک یاد خواهیم گرفت چطور با بودجه‌ای که در دست داریم بهترین نتیجه را بگیریم؟ در اوایل سال 1980 جی کانرد لوینسون با چاپ اول کتاب خود تحت عنوان بازاریابی چریکی انقلابی در علم بازاریابی پدید آورد این اصطلاح از آن زمان گسترش پیدا کرده است و امروزه بازاریابی چریکی مانند سلاح در توپخانه‌ی بازاریابان حرفه‌ای عمل می‌کنند.

این مقاله شرح می‌دهد که شما چطور می‌توانید تکنیک‌های جدید و مبتکرانه بازاریابی چریکی را به کار ببرید. فرقی نمی‌کند صاحب کسب و کار کوچکی باشید که در حال تلاش برای رقابت با شرکت بزرگی است و یا در بخش بازاریابی شرکتی بزرگ مشغول به کار هستید.

در مقاله بازاریابی چریکی همچنین خواهید آموخت چرا بخشیدن برخی اقلام گاهی اوقات می‌تواند بسیار سود آورتر از فروششان باشد؟ چطور کمپین‌های بازاریابی می‌توانند رکوردهای فروش را بشکنند اما باز هم سودآور نباشند؟ چرا باید با خبرنگاران دوست باشیم؟

1. بازاریابی یک فرایند مستمر است که شامل کلیه‌ی روش‌های تبلیغاتی است زمانی که به واژه‌ی بازاریابی فکرمی کنید چه چیزی به ذهنتان می‌آید تبلیغ‌های تلویزیونی، تبلیغات روزنامه‌ها، بیلبوردهای کنار خیابان، تمام این موارد مثال‌های خوبی هستند اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که واژه‌ی بازاریابی دقیقا به چه معناست؟ در تعریف غیرحرفه‌ای، بازاریابی شامل هر جزئیاتی می‌شود که مشتری از شرکت شما درک می‌کند این جزئیات می‌تواند شامل لوگو، بسته‌بندی محصول، چیدمان خبرنامه و غیره باشد.

هدف بازاریابی چریکی هدایت مسیر تفکر مردم به وسیله‌ی اصلاح کردن یا تنظیم کردن این جزئیات است بازاریابی می‌تواند مشخص کند که مردم محصول شما را ویژه‌تر یا باارزش‌تر ببینند. یکی دیگر از ویژگی بازاریابی این است که یک فرایند مستمر است و نه یک رویداد گسسته این جمله به چه معناست؟ بسیار خب؛ در ابتدا شما یک کمپین بازاریابی راه‌اندازی می‌کنید که می تواند ‌به این معنی باشد که در خیابان تراکت پخش کنید به خریداران احتمالی ایمیل بفرستید و یا به روش سنتی یک تبلیغ تلویزیونی پخش کنید.

اما وقتی کمپین تبلیغاتی پایان‌یافت شما نمی‌توانید راحت و آسوده بنشینید به جای آن شما پول‌هایی که از طریق همین کمپین تولید کرده‌اید را به دست می‌آورید و دوباره آن را در بازاریابی سرمایه‌گذاری می‌کنید و چرخه دوباره ادامه پیدا می‌کند چرا؟ چون جهان همیشه در حال تغییر است و رقیبان همواره در صحنه حضور دارند بنابراین نیاز است تا شما به طور دائم توجه خریداران احتمالی خود را جلب کند.

دلیل دیگر اینکه بازاریابی می‌تواند به عنوان فرایند تعریف شود این است که بازاریابی فقط در مورد جذب خریداران جدید نیست بلکه در مورد حفظ خریداران فعلی نیز هست. مهم نیست که مشتریان چقدر راضی باشند خریداران نیاز دارند تا به وسیله‌ی بازاریابی تحریک شوند و همواره بهشان یادآوری شود که وجود دارند بنابراین همان‌طور که می‌بینید کار شما در بازاریابی هیچوقت تمام نمی‌شود و فقط چرخه را بارها و بارها تکرار می‌کنید. حال که شما ذات بازاریابی را دریافتید دلیل خوبی برای شروع دارید تا تبدیل به یک بازاریاب چریکی موفق شوید.

 

2. مبتکرانه و تقریبا ارزان، بازاریابی چریکی برای کسب و کارهای کوچک ایده‌آل است شما احتمالا اصطلاح بازاریابی چریکی را شنیده‌اید اما معنی دقیق این و تفاوت آن با بازاریابی سنتی چیست؟ اکثریت بازاریابان سنتی اعتقاد دارند که موفقیت از یک سرمایه‌گذاری بزرگ در کمپین‌های تبلیغاتی مانند تبلیغات تلویزیونی گران‌قیمت و تبلیغ تمام صفحه در روزنامه‌ها به دست می‌آید.

بازاریابی چریکی مردمک در مورد متدهای جدید و مبتکرانه برای دستیابی به خریدارانی ست که خارج از کانالهای سنتی یعنی محیط‌های آنلاین و خیابان‌ها وجود دارند این روش‌ها به طور ویژه‌ای برای کسب و کارهای کوچک که نمی‌توانند از پس مخارج کمپین‌های بزرگ بازاریابی بربیایند بسیار مفید هستند در حالی که بازاریابی سنتی این هدف را دارد که فروش و یا ترافیک آنلاین ایجاد کند ببازاریابی چریکی مردمک فقط بر روی سود تم تمرکز دارد.

به بیان دیگر موفقیت کمپین فقط به واسطه‌ی سودی که ایجاد می‌کند ارزیابی می‌شود این فرایند منطقی است چون دیگر معیارها می‌تواند گمراه‌کننده باشد شرکت‌های بزرگ به مدد کمپین‌های بازاریابی می‌توانند به راحتی رکوردهای فروش خود را بشکنند اما به علت اینکه برگزاری این کمپین‌ها بسیار پرهزینه ‌است باز هم ممکن است برای شرکت سودآوری نداشته باشند و البته بازاریابی چریکی مردمک نمی‌توانند این چنین پول خرج کنند.

تفاوت دیگر میان دو روش بازاریابی این است که بازاریابی سنتی معمولا مونولوگ یا تک‌گویی است در حالی که بازاریابی چریکی مردمک دیالوگ است. تبلیغ تلویزیونی یک مثال از مونولوگ است بازاریاب یک پیام را مخابره می‌کند و خریداران به علت آنکه هیچ راهی یا وسیله‌ای برای رساندن صدای خود ندارند مجبورند آن را قبول کنند اما در بازاریابی چریکی هر دو طرف درگیر فرایند می‌شوند و با یکدیگر تعامل دارند.

بیایید فرض کنیم شما تصمیم گرفته‌اید یک بحث آنلاین برگزار کنید و از مردم خواسته‌اید نظرات خود را در رابطه با کسب و کار شما بیان کنند سپس می‌توانید با پیام‌های خصوصی به این نظرات جواب بدهید به این ترتیب یک گفتگو صورت می‌گیرد و این گفتگو به کسب و کارهای کوچک امکان مشارکت‌های بیشتری می‌دهد کسب و کارهای کوچک می‌توانند برای پاسخگویی به هر خریدار زمان کافی داشته باشند.

 

3. پیش از فکر کردن در مورد اقدامات ویژه باید کمپین خود را به درستی مستقر کنید. با وجود آنکه کمپین‌های بازاریابی می‌توانند فرم و اشکال متفاوتی به خود بگیرند اما همه‌ی آن‌ها این هدف را دارند که یک پیام کلیدی را به خریداران یا مشتریانشان برسانند. این پیام کلیدی تثبیت موقعیت شرکت است تثبیت موقعیت، شامل تعریف مشکلاتی است که می‌خواهید حل کنید. مشخص کردن گروه هدفیست که آن مشکل را دارند و تعیین نحوه‌ی حل مشکل به کمک محصولاتتان.

تثبیت موقعیت قلب استراتژی بازاریابی است و هدف اصلی در تمام کمپین‌هایی ست که شما راه اندازی می‌کنید شما باید در مورد تثبیت موقعیت خود به خوبی فکر کنید چون هر جنبه از کمپین باید این هدف را داشته باشد که تثبیت موقعیت شرکت تان را به نمایش بگذارد همانطور که افسانه‌ی تبلیغات دیوید اگیلوی می‌گوید تثبیت موقعیت و جایگاه شما بسیار مهم‌تر از طراحی ویژه‌ی واژه‌های تبلیغاتیست.

به طور مثال شرکت خطوط هوایی جت بلو را در نظر بگیرید درست بعد از آن که این خط هوایی راه افتاد حمله‌ی یازده سپتامبر اتفاق افتاد و محبوبیت سفر هوایی به شدت کاهش یافت و صنعت خطوط هوایی به شدت آسیب دید اما خط هوایی جت بلو تثبیت موقعیت خود به عنوان یک خط هوایی با قیمت مناسب کیفیت عالی و با امکانات صندلی فردی، پرده‌ی نمایش و صندلی‌های راحتی چرمی، هنوز هم موفق است انتخاب گروه هدف از مهم‌ترین جنبه‌های مشخص کردن تثبیت موقعیت است و برای انتخاب درست شما باید نمودارهای جمعیت شناسی را در نظر بگیرید.

احتمالا مهمترین روند جمعیت شناسی در حال حاضر این است که جمعیت به سرعت در حال پیر شدن است و سالمندان را تبدیل به بازار رو به گسترش می‌کند علاوه بر این در یک مطالعه که توسط دانشگاه میشیگان انجام شد مشخص شد که افراد پیر به هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یک محصول به شدت تمایل دارند که بر روی تبلیغات رسانه‌های جمعی تکیه کنند که این موضوع باعث شود که آن‌ها تبدیل به هدفی جذاب برای بازاریابان شوند.

برای اینکه بتوانید به طور موثر این گروه را مورد خطاب قرار دهید باید بر روی سهولت حرکت و استقلالی که محصولات تان ایجاد می‌کند، کار کنید و همچنین به یاد داشته باشید تا نوشته‌های بر روی محصلاتان به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا افراد مسن که معمولا قدرت بینایی شان کم‌است بتوانند به راحتی اطلاعات مربوط به محصول تان را بخوانند.

4. هر کمپین بازاریابی چریکی مردمک بر اساس 7 تصمیم اصلی است همانطور که پیشتر توضیح داده شد یکی از رمزهای موفقیت در بازاریابی چریکی مردمک داشتن ایده‌های خلاقانه است با این وجود چند قانون وجود که به هنگام برگزاری کمپین لازم است از آنها پیروی کنید.


تکنیک های بازاریابی چریکی مردمک


مشخصا شما باید هفت مسئله را در کمپین خود در نظر بگیرید فرض کنید شما می‌خواهید یک کتاب فروشی راه‌اندازی کنید که به صورت ویژه‌ای اطلاعات لازم برای دورکاری را فراهم می‌کند؛

 • مشخص کنید که مشتریان هدف شما دقیقا باید چه کاری انجام دهند تا کمپین شما به موفقیت برسد؟ در مورد مثال کتابفروشی عمل مورد انتظار از مردم آمدن به مغازه و خرید کتاب است.
 • از مزیت رقابتی خود مطلع باشید یعنی مواردی که کمپین شما را موفق می‌کند را بشناسید در مثال کتابفروشی محتوای ارزشمند کتاب‌های شماست که باعث می شود افراد برای کتاب‌ها پول بپردازند.
 • بازار هدف خود را مشخص کنید در مورد مثال کتابفروشی بازار هدف افرادی هستند که در خانه کار می‌کنند یا به قسمی دور کارند و یا افرادی هستند که تصمیم دارند این کار را شروع .
 • تصمیم بگیرید که می‌خواهید از کدام ابزار بازاریابی استفاده کنید می‌توانید در مجلات و یا در سمینارها و انجمن‌های آنلاین تبلیغ کنید.
 • از خود بپرسید کسب و کار اصلی تان چیست و قرار است نیازهای کدام بخش بازار را تامین کنید در مورد مثال ذکر شده کتابفروشی اطلاعات مفیدی برای افرادی که دورکارند فراهم می‌کند.
 • هویت کسب‌ وکارتان چیست؟ جواب این سوال باید براساس ذات اصلی کسب و کارتان باشد و نه بر اساس آن چیزی که شما آرزو دارید به آن برسید در غیر این صورت زمانی که انتظارات مشتریان با واقعیت همخوانی پیدا نکند آنها به ناچار ناامید خواهند شد. در مثال کتابفروشی هویت شما بر مبنای تجربه و تخصص در مستقل کار کردن وپاسخ بودن در قبال تقاضای مشتریان برای عناوین جدید است.
 • درآخر شما باید بودجه‌ی کمپین خود را مشخص کنید البته این مورد بستگی به میزان هزینه‌ای که می‌توانید بپردازید هم دارد و نتایج هم بر همان اساس بدست می‌آید بنابراین شما باید این هفت مسئله را در نظر داشته باشید تا پایه‌های کمپین تان بسیار مقاوم و مستحکم باشد.

5. برای بازاریابی موفق نیاز دارید تا رسانه‌ی مناسبی انتخاب کنید امروزه بازاریابان به انواع مختلفی از رسانه‌ها دسترسی دارند از بنرهای تبلیغاتی در وب سایت‌ها گرفته تا بیلبوردهای کنار جاده، بدین طریق آنها توانند به کمک روش‌های مختلف توجه مشتریان خود را جلب کنند اما برای موفق بودن هر تبلیغی باید در محیط مناسبی پخش شود و هر محیطی و اشکالات خاص خودش را دارد بیایید.

نگاهی بیندازیم به برخی از محیط‌های رسانه‌ای برجسته به صورت کلی روزنامه‌ها به علت اینکه مشتریان خود را درگیر می‌کنند انتخاب مناسبی هستند مردمی که روزنامه می‌خرند معمولا به موضوعات متفاوت علاقه‌ی بسیاری دارند و بنابراین زمان زیادی برای مطالعه‌ی هر صفحه صرف می‌کنند و در نتیجه شما می‌توانید با قرار دادن تبلیغ خود در این صفحات اطلاعات زیادی ارایه دهید.

بهتر است که تبلیغ شما با شکل کلی مجله هماهنگی داشته باشد به این طریق ارتباط گرفتن برای خواننده بسیار راحت‌تر خواهد بود یکی دیگر از محیط‌های رسانه‌ای تلویزیون است این محیط بسیار قدرتمند است چون نه تنها به شما این امکان را می‌دهد که مزایای محصول تان را با جزئیات بیشتری به نمایش بگذارید بلکه به شما این امکان را می‌دهد که مخاطبان خود را هم از طریق سمعی و هم از طریق بصری تحریک کنید و این باعث خواهد شد که مشتریان شما را دیرتر از یاد ببرند.

علاوه بر این تلویزیون میلیون‌ها نفر را در یک لحظه مورد خطاب قرار می‌دهد و اگر شما تبلیغ را در جای مناسب و زمان مناسب به نمایش در آورید می‌توانید توجهات زیادی را جلب کنید البته تبلیغات تلویزیونی برای اکثر بازاریابان چریکی بسیار گران‌قیمت هستند. در آخر بازاریابی اینترنتی نیز وجود دارد با استفاده از فرستادن ایمیل می‌توانید برای محصول خود تبلیغ کنید و یا در چت‌روم‌ها، بلاگها، کارت پستال‌های ویدیویی و یا وبسایت‌ها تبلیغات خود را به نمایش بگذارد.

محیط آنلاین این اجازه را به شما می‌دهد تا با مشتریان خود برای مدت زمان طولانی‌تری ارتباط داشته باشید و در نتیجه فرصت‌های بازاریابی بیشتری را برایتان فراهم می‌کند سعی کنید در وبسایت شرکت خود از محتواهای تبلیغاتی باکیفیت استفاده کنید در این صورت مشتریان شما زمان زیادی را برای دیدن این محتواها صرف می‌کنند و علاوه بر آن مجددا به سایت شما سر می‌زنند فقط به یاد داشته باشید انتخاب رسانه برای بازاریابی باید بر اساس برآیند استراتژی‌های بازاریابی تان باشد.

6. بازاریابی در محیط‌های آنلاین برای انواع مختلف شرکت‌ها بسیار موثر و مفید است تا اینجا در مورد موضوع بازاریابی اینترنتی مباحثی را مطرح کرده‌ایم این مبحث بخشی از دسته‌بندی بزرگتری به نام بازاریابی رسانه‌های آنلاین است این روزها بازاریابی اینترنتی یکی از مهم‌ترین اشکال این نوع از بازاریابی است ممکن است شما فکر کنید چون شرکت شما دارای محصولات دیجیتال نیست پس نیازی نیست که از این نوع بازاریابی استفاده کنید اما این یک اشتباه است.

امروزه هر شرکتی باید بر روی بازاریابی اینترنتی سرمایه‌گذاری کند. چرا؟ مطالعات نشان داده است که مشتریان آمریکایی بیش از 632 میلیارد دلار در خریدهایی خرج کرده‌اند که تمام مراحل قبل از خرید شامل تحقیقات و پرس و جوها را به صورت اینترنتی انجام داده بودند بنابراین حتی اگر کسب و کارتان یک فروشگاه اینترنتی ندارد باز هم اینترنت می‌تواند یکی از ابزارهای سودآور بازاریابی باشد.

تمام کاری که باید انجام شود این است که از این ابزار برای توصیف محصول تان استفاده کنید و همچنین فروشگاه‌های موجود برای خرید را معرفی کنید پس بیایید بگوییم شما می‌خواهید از بازاریابی اینترنتی استفاده کنید و برای این کار بودجه‌ای نیز در نظر گرفته‌اید حال چطور باید این بودجه را تخصیص دهید؟ فقط نیاز است تا از سه قانون پیروی کنید؛

 • یک سوم از بودجه را صرف توسعه وب سایت شرکت خود کنید تا برای مشتریان جذاب و ارزشمند جلوه کند.
 • اگر وب سایت به اندازه کافی مناسب است اما تعداد بازدیدکنندگان آن پایین است باید یک سوم دیگر از بودجه را نیز برای بهبود وضعیت سایت خرج کنیم.
 • باید با وبسایت خود مانند یک نوزاد رفتار کنید بدین معنی که مرتبا بر روی آن کار کند و آن را بهبود بخشید تا رشد کند در حقیقت یک سوم دیگر بودجه باید در این راه خرج شود علاوه بر وب‌سایت یکی دیگر از کانال‌های بزرگ بازاریابی اینترنتی ایمیل‌ها هستند استفاده از این کانال به ساخت ارتباط میان شما و مشتریان کمک بسیاری می‌کند.

حتی اگر شما به هزاران نفر پیام مشترکی را ارسال کنید آنها باز هم فکر می‌کنند که‌ شما شخصا این پیام را برای آنها ارسال کرده‌اید و این باعث تحکیم رابطه میان شما و آنها خواهد شد برای استفاده از ایمیل لیستی از آدرس‌های ایمیل مشتریان راضی خود تهیه کنید معمولا این مشتریان تمایل بیشتری برای خواندن ایمیل ارسالی از سمت شما دارند.

فقط به یاد داشته باشید به مشتریان خود اجازه دهید که آیا می‌خواهند در لیست شما باشند و یا خیر، به طور مثال خبرنامه رایگان روی وب سایت خود ارائه دهید.

 

7. مردم عاشق چیزهای رایگان هستند بنابراین شما می‌توانید با ارائه‌ی اطلاعات رایگان بازاریابی کنید آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا بسیاری از شرکت‌ها علاقه دارند تا برای شما نمونه‌های رایگان از محصولاتشان را بفرستند علت این است که آنها می‌دانند مردم عاشق چیزهای رایگان هستند این موضوع در مورد اطلاعات هم صدق می‌کند یک راه برای جذب بیشتر مشتریان ارایه‌ی اطلاعات رایگان درمورد کسب و کارتان است.

به این روش بازاریابی اطلاعاتی رسانه‌ای می‌گویند در این روش مشتریان با شما و محصولاتتان بیشتر آشنا خواهند شد و بنابراین برای خرید از شما احساس امنیت بیشتری می‌کنند یک راه برای انجام این کار برپایی سمینارهای رایگان است که باعث می‌شود صلاحیت شما در حرفه‌تان مشخص شود به یک مثال در مورد یکی از مشتریان نویسنده‌ی کتاب توجه کنید.

این مشتری در کسب و کار خود به مردم یاد می‌داد که چطور از کامپیوتر استفاده کنند اما او در پیدا کردن مشتریان جدید دچار مشکل شده بود بنابراین تصمیم گرفت تا برای افرادی که هیچ اطلاعی از کامپیوتر ندارند سمینارهای رایگانی برگزار کند و در نهایت موفق شد تا 500  نفر را جذب کند و در نتیجه توانست میزان مشتریان خود را افزایش دهد.

به محض اینکه مردم حس کنند اطلاعاتی که دریافت می‌کنند ارزش آن رادارد که برای آن پول هم خرج کنند مطمئنا تبدیل مشتریان واقعی خواهند شد برای کمک به این تحول شما می‌توانید 15 دقیقه از یک سمینار یک ساعته‌ی خود را به ارایه‌ محصولاتتان بپردازید و یا در کنار در خروجی استندی برای خرید محصول یا سرویس خود قرار دهید.

علاوه بر سمینارها مردم عاشق گردهمایی‌ها و مهمانی‌های رایگان هستند گالری‌های هنری معمولا با برگزاری گردهمایی و مهمانی به هنگام افتتاح یک نمایشگاه از این موضوع سود می‌برند شما هم توانید این کار را انجام دهید دوستان وآشنایان خود را به یک مهمانی دعوت کنید و وسط این مهمانی به طور خلاصه و جذاب در مورد محصول خود صحبت کنید و همچنین نمونه‌های رایگانی نیز پخش کنید.

این محیط مفرح باعث می‌شود تا افراد مختلف در مورد محصولاتتان اطلاعاتی به دست بیاورند و در نهایت باعث افزایش فروشان خواهد شد همچنین برخی از شرکت کنندگان می‌توانند مهمانی‌های دیگری برپا کنند و نمونه‌های رایگان نیز در این مهمانی‌ها پخش کنند و البته از فروش محصول سود به دست بیاورند.

 

8. روش‌های غیر رسانه‌ای بازاریابی معمولا ارزان‌تر و مفیدتر هستند تا بدین جا درمورد بازاریابی اینترنتی و بازاریابی اطلاعاتی رسانه‌ای صحبت کردیم اما هنوز گزینه‌ی سومی هم برای بازاریابان چریکی وجود دارد که باید در آن مهارت کسب کنند.

بازاریابی غیررسانه‌ای؛ تمام هزینه‌ای که باید در این محیط‌ها پرداخته شود زمان و خلاقیت است یکی از مشهورترین انواع بازاریابی غیررسانه‌ای روابط عمومی یا خلاصه‌ای از ارتباطات شما با دیگر افراد است از آنجا که چاپ شدن مقاله‌ای در مورد شرکت شما به ساخت ارتباط میان شما و خوانندگان کمک می‌کند بنابراین این نمونه‌ای از روابط عمومی به شمار می‌آید همچنین می‌تواند بسیار بیشتر از یک تبلیغ برایتان فایده داشته باشد.

رایگان بودن یکی از کلیدی‌ترین مزایای روابط عمومی به عنوان یک روش بازاریابی است افزون بر آن این روش برای شما اعتبار بیشتری در مقایسه با روش‌های غیر رایگان به ارمغان می‌آورد پس چطور می‌توان از روزنامه‌ها مجلات و وبلاگ‌ها خواست تا مقاله‌ای در مورد شرکت شما به چاپ برسانند.

با فراهم کردن اخباری که مد نظرشان است می‌توان این کار را عملی کرد و بهترین استراتژی برای انجام چنین کاری دوست شدن با خبرنگاران است بیشتر شرکت‌ها این کار را انجام نمی‌دهند و به جای آن پرونده‌ی اخبارو آگهی‌ها را برای خبرنگاران ایمیل می‌کنند و یا بسته‌های اطلاعات عمومی را برایشان می‌فرستند و امید دارند که این روش‌ها جواب دهد و در نهایت مقاله‌ای در مورد شرکتشان به چاپ برسد.

متاسفانه این روش‌ها کارگر نیستند و تقریبا هشتاد درصد پرونده‌ی اخبار و آگهی‌ها دور انداخته می‌شوند اگر با خبرنگاران رابطه‌ای شخصی برقرار کنید می‌توانید آنها را به یک ناهار دعوت کنید و سپس پرونده‌ی اخبار و آگهی های شرکت را بهشان بدهید این روش می‌تواند موثرتر از فرستادن ایمیل باشد یکی دیگر از روش‌های بازاریابی غیر رسانه‌ای از طریق مشارکت اجتماعی است.

مردم بیشتر علاقه دارند که با دوستانشان کسب و کاری راه بیندازند تا اینکه بخواهند با غریبه‌ها مشارکت کنند بنابراین شما نیاز دارید تا کسب و کار خود را مانند یک دوست قدیمی جلوه دهید این به معنای آن است که باید زمان و انرژی خود را بر روی اثبات این که واقعا برای جامعه ارزش قائل هستید سرمایه‌گذاری کنید و نشان دهید که به دنبال منفعت مالی نیستید.

می‌توانید مسابقات و رویدادهای خیریه برگزارکنید همچنین می‌توانید محصول یا خدمات خود برای رویدادهای اجتماعی به صورت رایگان ارایه دهید بدین صورت زمانی که مردم ببینند که برای جامعه‌ی خود بسیار سخت و رایگان کار می‌کنید فکر خواهند کرد زمانی که برای این خدمات و یا محصولات پول دریافت کنید بسیار بیشتر و بهتر تلاش خواهید کرد.


بازاریابی چریکی


 • خلاصه‌ی نهایی بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی به معنای استفاده از روش‌های جدید و کم هزینه برای جذب مشتریان است برای استفاده‌ی درست از آن باید محیط متناسب با استراتژیهای تبلیغاتی شرکت تان را پیدا کنید که می‌تواند شامل بازاریابی چریکی آنلاین، برقراری روابط کاری و یا ارائه‌ی محصول یا خدمت به صورت رایگان باشد.

 • توصیه‌ی عملی در بازاریابی چریکی

اگر به فکر برگزاری کمپین تبلیغاتی گرانقیمتی در تلویزیون و رسانه‌های چاپی مثل روزنامه‌ها و مجلات هستید بهتر است دست نگه دارید در عوض کمی وقت بگذارید و در مورد اینکه دیگر شرکت‌های کوچک چطور محصولات و یا خدمات مشابه خود را به فروش رسانده‌اند تحقیق کنید.

شرکت‌های کوچک با بودجه‌های بازاریابی محدود مجبور هستند که از روشهای خلاقانه برای فروش محصولات خود استفاده کنند و خواندن در مورد تجربیات این شرکت‌ها می‌تواند به شما در مورد بازاریابی چریکی، ایده‌های جدیدی بدهد در نتیجه خواهید توانست بودجه‌ی کمتری خرج کنید و آن را به قسمت دیگری از کسب و کارتان اختصاص دهید.


فروشگاه مردمک راستی می توانید آخرین اخبار و تخفیفات را از طریق تلگرام و اینستاگرام مشاهده نمائید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام روی آن کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

علی عاقبتی

119 مطلب منتشر شده

با سلام و درود؛ اینجانب علی عاقبتی قریب به 15 سال است که در زمینه برنامه نویسی ، گرافیک و تدوین فعالیت داشته و به سبب علاقمندی به این رشته و همچنین کسب دانش و تجربه از دانشگاه معتبر تصمیم به انتقال تجربیات و دانش در حوزه رسانه به شما عزیزان می باشم. ارادتمند شما عاقبتی

درباره این مطلب نظر دهید !