• 5

آموزش عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی با موبایل

 

ما در این آموزش قصد داریم مهارت آموزش عکاسی با موبایل را با 18 تکنیک فوق العاده به شما آموزش دهیم پس با ما همراه شوید و در ادامه ما را از نظرات خود بهره مند نمائید. معمولا اگر ما آموزش عکاسی با موبایل را فرا نگرفته باشیم عکس هایی که می گیریم کاملاً شانسی هست.


خرید اشتراک ویژه


1. از خطوط شبکه برای متعادل کردن عکس خود استفاده کنید.

یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌ها برای بهبود عکس‌های موبایل یاد گرفتن آموزش عکاسی با موبایل بوده در ادامه روشن کردن خطوط شبکه دوربین است. این یک سری خطوط را بر روی صفحه نمایش دوربین گوشی هوشمند شما می باشد که بر اساس “قاعده یک سوم” است.

در مقاله ی آموزش عکاسی با موبایل، یک اصل ترکیب عکاسی که می گوید یک تصویر باید به یک سوم تقسیم شود هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی بنابراین شما 9 قسمت را در اختیار دارید. 


آموزش عکاسی با موبایل


طبق تئوری آموزش عکاسی با موبایل، اگر نقاط مورد علاقه را در این تقاطع ها یا در امتداد خطوط قرار دهید، عکس شما متعادل تر تراز می شود و به بینندگان اجازه می دهد تا به طور طبیعی با آن ارتباط برقرار کنند.

  • iPhone: به «تنظیمات» بروید، گزینه «Photos & Camera» را انتخاب کنید و  سپس  گزینه «Grid» را روشن کنید.
  • Samsung Galaxy: برنامه دوربین را راه اندازی کنید سپس به قسمت “تنظیمات” بروید، به پایین بروید و گزینه “شبکه خطوط” را روی “روشن” قرار دهید.

 

2. فوکوس دوربین خود را تنظیم کنید.

دوربین‌های تلفن امروزی به‌طور خودکار روی پیش‌زمینه کادر شما فوکوس می‌کنند اما هر عکسی که با گوشی خود می‌گیرید سوژه واضحی ندارد. برای تنظیم جایی که می‌خواهید لنز دوربین تان فوکوس کند برنامه دوربین تان را باز کنید و روی صفحه‌ای که می‌خواهید دید را واضح‌تر کنید یک ضربه بزنید.


آموزش عکاسی با موبایل


برای مثال، اگر از چیزی در حال حرکت عکس می گیرید ممکن است دوربین شما دشوار باشد که این سوژه را دنبال کند و در صورت نیاز فوکوس مجدد کند. کافیست روی صفحه یک ضربه بزنید تا فوکوس دوربین تلفن خودکار عمل  فوکوس را قبل از گرفتن عکس تصحیح کنید و مطمئن شوید سوژه متحرک تا حد ممکن فوکوس بیشتری دارد.

نکته حرفه ای آموزش عکاسی با موبایل: وقتی صفحه ی موبایل شما آماده عکاسی هست یک نماد مربع یا دایره‌ای باید روی صفحه دوربین شما ظاهر می شود و که با لمس آن نماد، فوکوس عکس شما را به شکل عالی تغییر می دهد.

 

3. روی یک موضوع تمرکز کنید.

بهترین عکس ها را اگر خوب مشاهده کنید، می بینید که فقط یک موضوع جالب فوکوش کرده است. بنابراین هنگام گرفتن عکس از یک موضوع یا سوژه زمان بیشتری را صرف تنظیم عکس کنید. برخی از عکاسان حرفه ای می گویند که سوژه نباید کل کادر را پُر کند و دو سوم عکس باید فضای نگاتیو باشد که به برجسته تر شدن سوژه کمک می کند.

مطمئن شوید که برای فوکوس کردن دوربین روی صفحه نمایش گوشی هوشمند خود ضربه می زنید این اطمینان از فوکوس بودن آن و بهینه شدن نور کمک می کند. در آموزش عکاسی با موبایل سعی کردیم مطالب را ساده و روان بیان نمایم.


آموزش عکاسی با موبایل


نکته حرفه ای آموزش عکاسی با موبایل : هنگامی که عکس خود را گرفتید می توانید از فیلترها و برنامه ها برای واضح تر کردن سوژه یا برش دادن آن برای کادربندی صحیح سوژه استفاده کنید. روشنایی، کنتراست و اشباع عکس را نیز می‌توان بر این اساس تنظیم کرد.

 

4. فضای منفی (فضای خالی ) را از عکس بگیرید.

در ادامه آموزش عکاسی با موبایل “فضای منفی” به سادگی می توان تعریف کرد آن هم اینست که به نواحی اطراف و بین سوژه های یک تصویر اشاره دارد و می تواند از “خوب” به “عالی” عکس بگیرد.

وقتی فضای خالی زیادی را در یک عکس قرار دهید، سوژه شما بیشتر برجسته می شود و واکنش شدیدتری را از بیننده برمی انگیزد. و فضای منفی چگونه به نظر می رسد؟ این اغلب یک فضای بزرگ از آسمان باز، یک میدان خالی، یک دیوار بزرگ، یا آب است.


آموزش عکاسی با موبایل


5. مکان های مختلف را برای عکاسی پیدا کنید.

گرفتن عکس‌ها از زاویای مختلف و منحصر به فرد و  حتی غیرمنتظره می‌تواند آنها را به یاد ماندنی‌تر کند این کار باعث ایجاد توهم عمق یا ارتفاع با سوژه‌ها می‌شود. همچنین تصاویر را متمایز می‌کند، زیرا بیشتر عکس‌های موبایلی مستقیم یا از دید پرنده گرفته می‌شوند.

سعی کنید یک عکس مستقیم به سمت بالا بگیرید و مانند عکس اول زیر با آسمان به عنوان فضای منفی بازی کنید یا می توانید سعی کنید آن را با یک زاویه کمی رو به پایین  عکاسی نمائید.

نکته حرفه‌ای آموزش عکاسی با موبایل : اگر عکس می‌گیرید و متوجه می‌شوید که پرسپکتیو کمی کج یا کج است از برنامه ویرایش عکس SKRWT استفاده کنید تا خطوط تمیز و مربعی به نظر برسند.


آموزش عکاسی با موبایل


6. یکی دیگر از آموزش عکاسی با موبایل، بازی با انعکاس.

چیزی بسیار شگفت انگیز در دیدن آسمان منعکس شده در یک بدنه آبی وجود دارد که ما عاشق دیدن آن هستیم چشمان ما به سمت انعکاس ها کشیده می شوند. بنابراین به دنبال فرصت هایی برای بازی با آنها در عکس ها باشید.

مکان‌های خارج از محیط برای یافتن انعکاس وجود دارد گودال‌های آب، استخر های پر از آب، آینه‌ها، عینک‌های آفتابی، لیوان‌های نوشیدن و سطوح فلزی که اینها فقط تنها چند مورد هستند در آموزش عکاسی با موبایل به شما ارایه نمودیم.


آموزش عکاسی با موبایل


7. از خطوط راهنما در عکاسی استفاده کنید.

در برخی عکس ها خطی وجود دارد که چشم بیننده را به سمت قسمت خاصی از کادر می کشاند. به آنها خطوط پیشرو یا خطوط راهنما می گویند. آنها می توانند مستقیم یا دایره ای باشند مانند نمونه پله ها، نماهای ساختمان، ریل قطار، جاده ها یا حتی مسیری در میان جنگل.

خطوط پیشرو برای ایجاد حس عمق در یک تصویر عالی هستند و می توانند عکس شما را به طور هدفمند نشان دهند حتی اگر به طور تصادفی به شکل بسیار جالبی عکاسی کرده باشید.


آموزش عکاسی با موبایل


8. به دنبال تقارن باشید.

تقارن را می توان به عنوان «حس مبهم تناسب و تعادل هماهنگ و زیبا» تعریف کرد و تصاویری که حاوی تقارن هستند می‌توانند به‌طور باورنکردنی برای چشم خوشایند باشند همچنین یکی از ساده‌ترین و قانع‌کننده‌ترین راه‌ها برای یک عکس است.

در عکاسی تقارن معمولاً به معنای ایجاد تصویری است که می توان آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کرد که تصاویر آینه ای از یکدیگر هستند. این کمی متفاوت از انعکاس است. تقارن را می توان مطابق تصویر راه پله “در طبیعت” پیدا کرد، یا می توانید عکس خود را مطابق با آن تنظیم کنید، مانند عکاس اریک کریستین در عکس اول زیر.


آموزش عکاسی با موبایل


9. مراقب الگوهای تکراری باشید.

الگوهای تکراری برای چشم بسیار خوشایند هستند هر زمان که عناصر گرافیکی قوی بارها و بارها تکرار شوند مانند خطوط، اشکال هندسی، فرم ها و رنگ ها ظاهر می شوند. این الگوها می توانند تاثیر بصری قوی بگذارند و عکاسی از چیزی شبیه به یک کفپوش زیبا و کاشی کاری شده می تواند برای ایجاد یک تصویر چشمگیر کافی باشد.

نکته حرفه ای آموزش عکاسی با موبایل: در مواقع دیگر مراقب مکان هایی که به طور طبیعی یا ناخواسته در روبروی شما ظاهر می شوند باشید چرا که این موارد برای عکاسی جذاب هستند. مانند خروجی های آتش متجانس در سمت چپ.


آموزش عکاسی با موبایل


10. با محدودیت رنگ بازی کنید.

آیا وقتی یک عکس سیاه و سفید است به جز دیدن شی در تصویر، جالب نیست؟ به نظر می رسد که بله در واقع، برنامه هایی برای آن وجود دارد. یکی از موارد مورد علاقه ما Touch Color است برنامه ای که به طور خودکار یک تصویر را به مقیاس خاکستری تبدیل می کند و به شما امکان می دهد قسمت هایی را که می خواهید رنگی کنید پر کنید.

محدودیت رنگ می تواند به برجسته کردن عناصر عکسی که می خواهید برجسته شود مانند یک گیاه یا چیز دیگری با رنگ پررنگ کمک کند. به هدفی مشابه فضای منفی دست می یابد زیرا می تواند به برجسته شدن یک سوژه کمک کند اما با محدودیت رنگ سایر عناصر عکس برای یک تصویر منسجم دست نخورده باقی می مانند.

عکس خاکستری گرفته شده زیر با دوربین موبایل با محدودیت رنگ برای نمایان شدن گل بنفش در دست زن.


آموزش عکاسی با موبایل


11. از بزرگنمایی خودداری کنید.

وقتی از فاصله دور عکس می‌گیرید عکس شما وسوسه‌انگیز می شود تا اینکه بخواهید از نزدیک روی چیزی که می‌خواهید عکس بگیرید. اما در واقع بهتر است بزرگنمایی نکنید انجام این کار می تواند باعث شود عکس دانه دانه، تار یا پیکسلی به نظر برسد.

در عوض سعی کنید به سوژه خود نزدیکتر شوید مگر اینکه حیوان وحشی باشد در این صورت توصیه می کنیم فاصله خود را حفظ کنید یا عکس را از فاصله پیش فرض بگیرید و بعداً آن را برش دهید. به این ترتیب کیفیت را به خطر نمی اندازید و بازی کردن یا بهینه سازی یک تصویر بزرگتر آسان تر است.


آموزش عکاسی با موبایل


12. از جزئیات عکس غفلت نکنید.

ممکن است این جمله را شنیده باشید: “این چیزهای کوچک است.” گاهی اوقات این در مورد عکس ها نیز صدق می کند. تصاویر نزدیک که جزئیات کوچک پیچیده و ظریف را ثبت می کنند می توانند محتوای بصری واقعاً جذابی ایجاد کنند. مراقب بافت ها و الگوهایی مانند رنگ پوست کنده جاده سنگ ریزه یا میز کاشی باشید.

نکته حرفه ای آموزش عکاسی با موبایل: از ابزار “شارپن” در برنامه ویرایش عکس مورد علاقه خود استفاده کنید تا (محافظه کارانه) جزئیات عکس خود را واضح کنید. همچنین می‌توانید برنامه Camera+ را دانلود کنید و از فیلتر شفافیت آن استفاده کنید، چیزی که کوین سینتوموانگ از وال استریت ژورنال آن را «سس مخفی» برنامه می‌نامد تقریباً به هر عکسی شفافیت دوربین را اضافه می‌کند.


آموزش عکاسی با موبایل


13. از نور طبیعی استفاده کنید.

پیدا کردن یک عکس گوشی هوشمند عالی که با فلاش گرفته شده باشد سخت است. بیشتر اوقات آنها عکس را بیش از حد نوردهی نشان می دهند رنگ ها را به طور منفی تغییر می دهند و باعث می شوند سوژه های انسانی شسته به نظر برسند. در حقیقت، شایعه شده است که حتی فلش آیفون 7 نیز نقص هایی دارد.

از منابع نور طبیعی که می توانید پیدا کنید حتی پس از تاریکی استفاده کنید. این به شما فرصتی می‌دهد که مانند تصویر دوم زیر با سایه‌ها بازی کنید یا با دیگر منابع نور محیطی مانند ترافیک و ساختمان‌های اطراف یک شبح ایجاد کنید.

نکته حرفه ای آموزش عکاسی با موبایل: هنگامی که عکس را گرفتید با ابزار “Exposure” در برنامه ویرایش عکس مورد علاقه خود بازی کنید تا ببینید آیا می توانید عکس را ایجاد کنید.


آموزش عکاسی با موبایل


14. اگر از فلاش استفاده می کنید، فقط در طول روز این کار را انجام دهید.

گاهی اوقات استفاده از فلاش دوربین می تواند عکس را بهبود بخشد اما به ندرت در شب این کار را انجام می دهد. از آنجایی که عکس‌های تاریک کنتراست بسیار واضح‌تری را در برابر فلاش گوشی شما نشان می‌دهند، می‌تواند هر فلشی را تهاجمی و ناهموار جلوه دهد.

با این حال در فضاهایی که از قبل به خوبی روشن شده‌اند یک فلاش می‌تواند به کاهش سایه‌های تیره پشت یا زیر سوژه اصلی شما کمک کند. هنگام کادربندی عکس بعدی به دنبال سایه های تیره ای که ممکن است بخواهید حذف کنید روی زمین یا سطوح عمودی نگاه کنید.

اگر از فلاش استفاده می کنید یادتان باشد فلاش را به صورت دستی در برنامه دوربین خود روشن کنید. تنظیم فلاش دوربین گوشی روی «خودکار» تضمین نمی‌کند که گوشی شما متوجه سایه‌هایی که می‌خواهید از شر آن‌ها خلاص شده، شوید. فقط به یاد داشته باشید که پس از اتمام عکاسی دوباره فلاش را خاموش کنید.

 

15. خرید سه پایه موبایل را در نظر بگیرید.

اگر چه دستگاه‌های تلفن همراه گرفتن هر عکسی را در حین حرکت آسان می‌کنند اما هرگز راه آسانی برای اطمینان از متعادل ماندن عکس در هنگام عکاسی وجود نداردبه خصوص اگر می‌خواهید در عکس باشید و فقط یک سلفی معمولی با خود بگیرید.

سه‌پایه‌ها سیار به شما این امکان را می‌دهند که گوشی هوشمند خود را برای عکس‌های هندزفری سریع و بدون حمل تجهیزات سنگین با خود نصب کنید. بیشتر سه پایه های موبایل به سختی بزرگتر از دستگاه تلفن همراه شما هستند و می توانند به هر زاویه ای خم شوند.

 

16. نوردهی برنامه دوربین خود را به صورت دستی تنظیم کنید.

یکی دیگر از ویژگی های دوربین موبایل که می خواهید به صورت دستی تنظیم کنید نوردهی شما است. ضربه زدن روی صفحه نمایش زمانی که دوربین گوشی شما روشن است فقط لنز را روی یک سوژه جدید دوباره فوکوس نمی کند همچنین به طور خودکار میزان نوری را که دوربین وارد می کند تنظیم می کند. این نیز همیشه درست به نظر نمی رسد. بهتر است آن را با دست تنظیم کنید.

برای تغییر نوردهی دوربین تلفن همراه خود با دست، برنامه دوربین خود را باز کنید و روی صفحه ضربه بزنید. هنگامی که فوکوس مجدد لنز را می بینید یک نماد خورشید بسیار کوچک و یک مقیاس عمودی خواهید دید.

نکته حرفه ای آموزش عکاسی با موبایل: برای تنظیم سطح نور انگشت خود را به آرامی به سمت بالا و پایین بکشید.

 

17. غیر متعارف باشید.

ترکیب بندی بخش بزرگی از چیزی است که یک عکس را عالی می کند، اما موضوع عکس نیز همینطور است. برخی از لذت بخش ترین و قابل توجه ترین عکس ها از ایده های جالب و منحصر به فرد بیرون می آیند. تصاویر در برانگیختن احساسات بینندگان شما مؤثرتر از متن هستند این اغلب به معنای وادار کردن عکس‌های شما برای گفتن چیزی است.

نکته حرفه ای آموزش عکاسی با موبایل: سعی کنید عکسی که می‌گیرید خارج از کادر فکر کنید بینندگان شما ممکن است از یک سوژه جالب یا غیرمنتظره شگفت‌زده شوند.


آموزش عکاسی با موبایل


18. لنز گوشی خود را تمیز کنید.

کیف موبایلمان ما وقتی بیرون از خانه هستید در تمام این مدت لنز دوربین دستگاه در حال جمع آوری انواع گرد و غبار و پرز است. قبل از گرفتن عکس حتما این لنز را با یک دستمال نرم تمیز کنید ممکن است نتوانید بفهمید لنز چقدر کثیف است تا زمانی که عکس خود را ویرایش کنید و مطمئن شدن از شفاف بودن لنز قبل از گرفتن عکس می تواند شما را از شروع از ابتدا باز دارد.


فروشگاه مردمک راستی می توانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام مردمک روی آن کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

علی عاقبتی

119 مطلب منتشر شده

با سلام و درود؛ اینجانب علی عاقبتی قریب به 15 سال است که در زمینه برنامه نویسی ، گرافیک و تدوین فعالیت داشته و به سبب علاقمندی به این رشته و همچنین کسب دانش و تجربه از دانشگاه معتبر تصمیم به انتقال تجربیات و دانش در حوزه رسانه به شما عزیزان می باشم. ارادتمند شما عاقبتی

درباره این مطلب نظر دهید !