وارن بافت چگونه موفق شد

وارن بافت چگونه موفق شد؟

 

 این مقاله در مورد استراتژی‌ها و روش‌های سرمایه‌گذاری فردی به نام وارن بافت هست. اون نخستین بار در سال 2001 به عنوان ثروتمندترین مرد جهان توسط مجله‌ی Forbes امریکایی انتخاب شد اگر به ثروتمند شدن و همچنین بازار سهام علاقه‌مند هستید خواندن این مقاله و آشنایی با استراتژی‌های وارن بافت به شما توصیه می شود.


خرید اشتراک ویژه


 • انتخاب سادگی به جای پیچیدگی.

وارن بافت برای موفقیت در بازار سهام راهی را کشف کرد که اصلا پیچیده نیست بافت  تنها روی شرکت‌هایی که سهم الفهم، استوار و دارای کسب و کار پایداری هستند سرمایه‌گذاری می‌کنند در فرمولی که بافت به کار می‌گیرد سادگی مهمترین شاخص است و برای خرید یک سهم نیازی به فرمول‌های پیچیده ریاضی، سابقه‌ی مالی و یا توانایی پیش بینی تغییرات اقتصادی در آینده نیست.

 • شخصاً برای سرمایه‌گذاری‌های تان تصمیم بگیرید.

وارن بافت معتقده که افراد معمولی بدون نیاز به کارگزاری‌ها و کاربلدهای بورس و یا هر نوع متخصص دیگر قابلیت تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق را دارد وی معتقد است باید متخصصان مالی را نادیده بگیرید و برای اینکه بهترین تصمیم را برای سرمایه‌گذاری بگیرید لازم است که اصول اولیه‌ی حسابداری و کسب و کار در بازارهای مالی را یاد بگیرید به محض اینکه دانش‌تان درباره‌ی سرمایه‌گذاری افزایش یافت از نزدیک شدن به متخصصان مالی بپرهیزید.

 

 • خلق و خوی مناسب را حفظ کنید.

یکی دیگر از اصول فلسفه‌ی وارن بافت داشتن خلق و خوی مناسب در سرمایه‌گذار‌ست. خلق و خوی مناسب یعنی توانایی خونسرد بودن در مواقعی که با مشکلات رو به رو می‌شوید از نظر بافت سرمایه‌گذار خردمند در مواجهه با اتفاقات منفی، آرام و خونسرد می‌ماند او برای سنجش این موضوع معیار شفافی دارد که باید آن را برای خود به کار گیرید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که وقتی در یک نیمه شب ارزش سهامشان نصف می‌شودتوانایی نگه داشتن آن را ندارند بازار سهام برای شما ساخته نشده باید مهارت لازم را داشته باشید که بر روی شرکت‌های عالی سرمایه‌گذاری کنید و بعد از آن با اعتماد به نفس کامل به سهام تان بچسبید.

وقتی صاحب سهام شرکتی هستید که در صنعت، پایدار و استوار است سهام تان را نگهدارید حتی اگر دیگران با قیمت ارزان در حال فروش سهامشان هستند در این صورت شما آن را بخرید.


وارن بافت چگونه موفق شد


 • صبور باشید.

وارن بافت می‌گوید اگر آمادگی ندارید سهام تان را برای یک دهه نگه دارید از همان ابتدا آن سهام را نخرید صبر و بردباری به شما کمک خواهد کرد که سود انباشته قابل توجهی را در بلند مدت کسب کنید در واقع بازار با افرادی که به صورت متوالی وارد و خارج می‌شوند خصومت دارد ولی در عوض دوست افرادیست که می‌خرند و نگه می‌دارند.

پیشنهاد بافت برای تمرین ذهنی صبور بودن در بازار و به این معنی است که تصور کنید فردای روزی که سهامی را خریدید بازار برای مدت پنج سال تعطیل خواهد بود در واقع وارن از سرمایه‌گذاری بر روی شرکت‌ها سود به دست آورده است نه از سفته‌بازی در بازار و سهام.

 • کسب و کارها را بخرید نه سهام‌ها را.

فلسفه‌ی بافت می‌گوید وقتی سهامی را می‌خرید در واقع بخشی از یک کسب و کار واقعی را می‌خرید سهام‌ها به خودی خود چیزی برای گفتن ندارند بلکه این کسب و کارها هستند که به سهم‌ها معنی و مفهوم می‌بخشند مهم‌ترین کاری که می‌توانید قبل از خرید سهام یک شرکت به عنوان یک تحلیلگر نه صرفا به عنوان یک سرمایه‌گذار انجام دهید بررسی تجارت‌های شرکت و آینده‌ی تجارت ها است.

توجه به قیمت سهام اهمیت دارد اما مهمتر از آن توجه ب ارزش واقعی آن شرکت است چهار شاخص‌هایی که باعث میشوند که تشخیص بدیم چه سهامی برای خرید مناسب است به این شکل است.

الف – شرکت کسب و کاری داشته باشد که او قادر به درک آن باشد.

ب – شرکت‌هایی که دارای چشم‌اندازهای بلندمدت باشند.

ج – شرکت‌هایی که به وسیله‌ی افراد درستکار و لایق اداره می شوند.

د – قیمت سهام شان جذاب باشد.

وارن بافت می‌گوید برای سرمایه‌گذاری به دنبال شرکت‌هایی بگردید که درکشان راحت‌تر است و بلند مدت، کارایی خودشان را نشان می‌دهند و بدانید کدام کسب و کار برای بیست سال آینده رو به رشد است اگر شما متوجه نباشید که یک شرکت دقیقا در بیست سال آینده به کدام سمت حرکت می‌کند احتمالا کسب و کار آن شرکت برایتان قابل درک نیست و اگر کسب و کاری را که پول تان را خرجش می‌کنید درک نکنید این بیشتر به قمار شبیه است تا سرمایگذاری.

 • دنبال شرکتی باشد که دارای فرانشیز باشد.

وارن بافت تمایل به خرید شرکت‌های دارد که دارای حق فرانشیز هستند یعنی شرکت‌هایی که دارای حق فروش امتیاز کالا و خدمات هستند او معتقد است این گونه شرکت‌ها دارای معیارهایی هستند که من برایتان می‌گویم.

الف –  مورد نیاز باشد.

ب –  بیش از حد وابسته به سرمایه نباشد.

ج – دارای جانشین نباشد.

د –  مشمول تنظیم قیمت‌های دولتی نباشد در واقع این فاکتور یک مزیت رقابتی پایان‌ناپذیراست.


وارن بافت چگونه موفق شد


 • شرکت‌های با فناوری‌های پایین را بخرید نه شرکت‌های با تکنولوژی‌های پیشرفته

وارن بافت توصیه می‌کند که سهام شرکت‌های با فناوری پایین که به راحتی قابل فهم و درک هستند دارای کسب و کار استوار هستند و جریان نقدینگی قابل شناسایی دارند آن‌ها را بخرید نه شرکت‌هایی که دارای تکنولوژی‌های پیشرفته اند زیرا طبق گفته‌ی بافت درآمد اینگونه شرکت به سرمایه‌گذارانی که این شرکت‌ها را پدید می‌آورند نمی‌رسد.

در دام جذابیت شرکت‌های تازه تاسیسی که چشم‌انداز خیره کننده دارند نیافتید زیرا بر اساس ارزیابی‌های واقع بینانه همان عواملی که باعث جذابیت این گونه شرکت‌ها شدند دوامشان را در بلند مدت بسیار مشکل می‌کند.

 • سرمایه‌گذاری هایتان را متمرکز کنید.

از نظر وارن بافت تنوع‌بخشی در سبد سهام الزاماً بهترین راه برای سرمایه‌گذاری نیست بلکه سیاست او متمرکز کردن دارایی‌هایش روی تعداد اندکی از شرکت‌ها و سهم‌های مناسب و مورد علاقه‌اش است.

 

 • بیش از حد فعال نباشد بیکار بودن را تمرین کنید.

فلسفه‌ی وارن بافت بیان می‌دارد که برای موفقیت در بازار سهام لازم نیست به صورت مستمر خرید و فروش کنید او معتقد است که سرمایه گذران هوشمند دارای این قابلیت هستند که در حال چرت زدن پول بسازند وی عدم فعالیت بیش از حد و رخوت را برای سرمایه‌گذاران تحسین می‌کند و آن را اساس فلسفه‌ی سرمایه‌گذاری خود می‌داند.

خرید و فروش بیش از حد سهام به خودی خود دارای هزینه‌هایی است که معمولا به آن توجه نمی‌شود به عقیده‌ی بافت به واسطه‌ی صبر و فعالیت نکردن هم می‌توان به موفقیت دست یافت.

 • نمودارهای قیمت را نگاه نکنید.

وارن بافت توصیه می‌کند از بررسی لحظه به لحظه‌ی قیمت‌ها بپرهیزید به عقیده‌ی او اختلاف قیمت‌ها در کوتاه مدت اهمیتی ندارد بهتر است یک سرمایه‌گذار به جای تمرکز بر روی تغییرات قیمت از وقتش برای بررسی عملکرد شرکت‌ها استفاده کند عملکرد شرکت‌ها شامل این وارد می شود. مدیران شرکت، درآمدها، جریان نقدینگی، چشم‌انداز آینده و مواردی از این دست.

 

 • به بازارهای نزولی به عنوان موقعیتی برای خرید نگاه کنید.

بازارهای نزولی موقعیتی برای خرید سهام هستند وقتی مردم به صورت گروهی از یک سهم خوب فرار می‌کنند شما باید برای خرید آن آماده باشید اکثر مردم دقیقا در بدترین شرایط وقتی قیمت‌ها در حال نزول است اقدام به فروش می‌کند بافت عاشق نزول ناگهانی قیمت هاست و آن را به عنوان موقعیت خرید می‌بیند.

 

 • با هر موقعیتی تقلا نکنید.

به عقیده‌ی بافت لازم نیست برای تمام موقعیت‌های سرمایه‌گذاری که به سمت شما می‌آیند تقلا کنید بافت فقط موقعیت‌هایی را مورد توجه قرار می‌دهد که از نقطه‌ی شیرین او رد شود حالا نقطه‌ی شیرین چیست آن سه بخش دارد:

الف – کسب و کار عالی باآمد های آتی مطمئن.

ب – مدیران توانا و درستکار.

ج – قیمت مناسب سهام.

 

 • عوامل کلان اقتصادی را نادیده بگیرید و روی اقتصاد خرد تمرکز کنید.

خودتان را به خاطر اتفاقات کوتاه‌مدت بازار نگران نکنید به جای آنکه نگران چشم‌انداز بلند مدت شرکتی باشید که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید شما باید یک تحلیل‌گر کسب و کار باشید و وقتی در حال تجزیه و تحلیل شرکت‌ها هستید چشمتان را بر روی بعضی چیزها ببندید و خودتان را با مشکلات کلان اقتصادی درگیر نکنید.

 • نگاه دقیقی به مدیران بیندازید.

وارن بافت به دنبال شرکت‌های مناسبی است که دارای مدیریت عالی باشد پس به عنوان یک سرمایه‌گذار بسیار اهمیت دارد که درباره‌ی مدیران شرکتی که تصمیم به سرمایه‌گذاری روی آن دارید به دقت ارزیابی‌های لازم را انجام بدید.

به یاد داشته باشید امپراطورها در والستریت بدون لباس هستند یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای نگران وضعیت چارت نیست وارن بافت معتقد است موقعیت‌های خیلی خوبی را حتی بدون نگاه کردن به نمودارها هم می‌توان به دست آورد.

 

 • تفکر مستقل را تمرین کنید.

تفکر مستقل یکی از بزرگترین نقاط قوت وارن بافت هست او برای تصدیق سرمایه‌گذاری‌هایش به تایید دیگران نیازی ندارد وی فشار بسیاری از توهین‌ها و بی‌احترامی‌ها را به خاطر همین موضوع تحمل کرد او توصیه می‌کند دنبال توده‌ی مردم حرکت نکنید و خودتان برای سرمایه‌گذاری هایتان تصمیم بگیرید.


وارن بافت چگونه موفق شد


 • در داخل دایره‌ی صلاحیت خود بمانید.

منطقه‌ای را به عنوان منطقه‌ی تخصصی خود انتخاب کنید و داخل این دایره فعالیت کنید به عنوان یک سرمایه‌گذار برای خودتان تعریف دقیقی از دایره‌ی صلاحیت داشته باشید و همچنین لازم است برای تکمیل دایره‌ی صلاحیت تان چیزهایی که خارج از آن دایره است را هم به دقت تعریف کنید.

 

 • پیش بینی‌های بازار سهام را نادیده بگیرید.

پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت سهام و اوراق قرضه بی‌فایدست او معتقد است که این نوع پیش‌بینی‌ها بیشتر از آن که آینده را پیش‌بینی کند پیشگوئی‌های آن‌ها را به نمایش می‌گذارد.

 

 • آقای بازار و حاشیه ی امن را درک کنید.

ایده‌ی آقای بازار می‌گوید آقای بازار به عنوان شریک کاری شماست که دارای مشکلات احساسی در بازار سهام است که پیشنهادهای نامناسبی به شما میدهد و راه حل اصلی آن این است که هرگز تحت تاثیر توصیه‌های های آقای بازار قرار نگیرید و مفهوم دیگری که بافت بیان به بیان ساده یعنی حاشیه امن نامگذاری می‌کند یعنی قیمت سهام ذاتا پایین‌تر از ارزش شرکت باشد.

 • وقتی دیگران حریص هستند شما بترسید و حریص باشید وقتی دیگران می‌ترسند.

بازار سهام معمولا به صورت دوره‌های تحت تاثیر احساسات ترس و طمع خواهد بود اگر اکثر سرمایه گذاران حریص هستند بافت هراسان می‌شود یا حداقل به شدت محافظه کار می‌شود و وقتی اکثر سهام‌داران هراسان هستند بافت تماطع می‌شود به عبارت دیگر وقتی همه درحال فروش هستند، بخرید و وقتی همه در حال خرید هستند، بفروشید.

 

 • مطالعه کنید، بیشتر مطالعه کنید و باز هم مطالعه کنید و سپس فکرکنید.

بافت به سرمایه گذاران پیشنهاد می‌کند که مطالعه کنید و زمان خود را به مطالعه‌ی منابع ارزشمند اختصاص بدید پیشنهاد بافت به تمام سرمایه‌گذاران کتاب مورد علاقه‌ی او یعنی کتاب سرمایه‌گذار هوشمند اثر بنجامین گراهام.

 

 • از تمام نیروی خود استفاده کنید.

عادت‌ها صورت موثر رفتارها را شکل می‌دهند بنابراین باید تمرین کنیم عادت‌های خوب را در خود به وجود بیاوریم بنابراین برای یک سرمایه‌گذاری موفق بدانیم که عادت های مناسبی که ما را به سمت موفقیت در بازار سهام هدایت می کند در خود پرورش دهیم و همچنین الگوی مناسبی را در این مسیر انتخاب کنیم.

 • از اشتباهات دیگران که برایشان هزینه ساز بوده است اجتناب کنید.

مطالعه‌ی اشتباهات دیگران و اطمینان از عدم تکرار آن بسیار اهمیت دارد.

 

 • به یک سرمایه‌گذار دقیق و بی‌خطر تبدیل شوید.

با پیروی از راه و روش بافت یک سرمایه‌گذار متوسط بدون کمک متخصصان می‌تواند به یک سرمایه‌گذار خوب حرفه ای که سودهای عالی کسب می‌کند تبدیل شود. برای تبدیل شدن به سرمایه‌گذاری با ارزش عادت‌های سرمایه‌گذاری با ارزش در خودتان گسترش دهید.


فروشگاه مردمک راستی می توانید آخرین اخبار و تخفیفات را از طریق تلگرام و اینستاگرام مشاهده نمائید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام مردمک روی آن کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

علی عاقبتی

119 مطلب منتشر شده

با سلام و درود؛ اینجانب علی عاقبتی قریب به 15 سال است که در زمینه برنامه نویسی ، گرافیک و تدوین فعالیت داشته و به سبب علاقمندی به این رشته و همچنین کسب دانش و تجربه از دانشگاه معتبر تصمیم به انتقال تجربیات و دانش در حوزه رسانه به شما عزیزان می باشم. ارادتمند شما عاقبتی

درباره این مطلب نظر دهید !