• 5

بازاریابی سبز و استراتژی بازاریابی آن

بازاریابی سبز و استراتژی بازاریابی آن

 

 • چرا باید بازاریابی سبز را مطالعه کنیم؟

بازاریابی سبز بر همه شرکت کنندگان در اقتصاد تأثیر مثبت دارد. محیط زیست، اقتصادهای درحال توسعه، مصرف کنندگان، استراتژی شرکت، محصول، فرایندهای تولید و زنجیره تأمین از بازاریابی سبز سود می برند. ابتدا مزایای زیست محیطی از بازاریابی سبز را در نظر بگیرید. مزایای زیست محیطی. آشکارترین سود برنده از بازاریابی سبز، محیط زیست است.


خرید اشتراک ویژه


بازاریابی سبز یعنی بازاریابی محصولات و خدماتی که بصورت پایدار، به بهبود محیط زیست کمک می‌کنند و استفاده از آن‌ها از نظر محیط زیستی بهتر است. مزایای استراتژیک. مدیران استراتژیک شرکت های بزرگ مزایای متعدد اتخاذ یک رویکرد سبز در بازاریابی را درک می کنند. شرکت هایی که آگاهی زیست محیطی را با مأموریت و استراتژی خود ترکیب می کنند، جایگاه ذهنی خود را در میان مصرف کنندگان، کارکنان، سرمایه گذاران، شرکت های بیمه و عموم مردم ارتقا می دهند.

فراتر از منافع زیست محیطی که می تواند از بازاریابی سبز حاصل شود، چندین بخش از اقتصاد جهانی از بازاریابی سبز سود می برند. از طریق مشارکت در بازاریابی سبز، اقتصادهای درحال توسعه برای محدود کردن گرسنگی و فقر پتانسیل بالایی دارند. رفاه مصرف کنندگان نیز می تواند از این موضوع بهره مند شود و به طور مشابه، استراتژی بازاریابی سبز شرکت را می توان با ترکیب شیوه های بازاریابی سبز ارتقاء داد.

توسعه محصول، تولید و زنجیره تأمین همگی دارای پتانسیل بالایی برای رسیدن به سطوح بالاتری از عملکردهای سه گانه از طریق بازاریابی سبز می باشند. بعنوان مثال مانیتورهای LCD به بازار عرضه شده توسط شرکت دل ، نسبت به مانیتورهای CRT موجود، صرفه جویی قابل توجهی در خط تولید دارند. این نمایشگرهای جدید ارزان تر بوده و از آخرین فناوری های صفحات نمایش رایانه ای برخوردارند.

 • گروه هایی که نیاز به درک بازاریابی سبز دارند

علاوه بر نیاز مصرف کنندگان و دولت به درک بازاریابی سبز، ما انواع متعددی از شرکت هایی که نیاز به درک این موضوع را دارند، مشخص نمودیم. شرکت هایی که دارای اعتبار زیست محیطی تثبیت شده هستند و نام تجاری خود را در معرض عموم قرار می دهند، نیازمند درک بازاریابی سبز برای حفظ اعتبار و هویت نام تجاری خود هستند.

شرکت هایی که به شدت وابسته به سرمایه انسانی کمیاب و یا منابع طبیعی هستند، از مسائل بازاریابی سبز برای اطمینان از استفاده فعال از این دارایی ها بهره می گیرند. شرکت های با قدرت کم در بازارمی توانند مزایای رقابتی خود را توسعه دهند، همچنین شرکت های فعال در صنایع تحت کنترل شدید که در طرح های بازاریابی سبز فعالیت می کنند، می توانند مقررات و استانداردها را قبل از آن که ملزم به انجام آن شوند پیاده سازی کنند.


بازاریابی سبز


 • ارائه ارزش از طریق استراتژی های بازاریابی پایدار

ودورت اولین مرکز متمرکز بر اقدامات سبز در مراسمات ازدواج است که در اوایل سال ۲۰۰۷ تأسیس شد. هدف آن جلوگیری از تولید میلیون ها تن زباله است که همه ساله در این گونه مراسمات تولید می شوند. محصولات، وبسایت و مجلات چاپ شده این شرکت به زوج های جوان این امکان را می دهد که عروسی سنتی خود را به یک شاهکار سبز تبدیل کنند. یکی از ارزش های ودورت صرفه جویی در هزینه ها و ذخیره پول است و در این زمینه به زوج های جوان مشاوره می دهد تا اطمینان حاصل کنند که مراسم ازدواجشان، بدیع، اقتصادی و سازگار با محیط زیست است.

ودورت برای هدف قرار دادن این گروه از مصرف کنندگان خود، گامهای جالبی را برای تغییر نوع مصرف در مراسم ازدواجشان پیشنهاد می کند. این تغییرات در ارتباط با خرید حلقه عروسی، هدایا، گل آرایی و تزیینات است. این مرکز همچنین شیوه هایی را برای خرید محصولات محلی و انتخاب مکان مناسب برای اجرای آیین و رسوم عروسی که سازگار با محیط زیست بوده و هزینه ها را کاهش می دهد، ارائه می کند. آیا ازدواج سبز برای همه توصیه می شود؟ البته که نه اما در حال حاضر بازارهای بین المللی رو به رشدی وجود دارند که بر خریدهای پایدار تأکید می کنند.

 

 • ارتباط سازی ارزش با برنامه های یکپارچه در بازاریابی سبز

شرکت کفش مرل در سال ۱۹۸۱ چکمه های کابوئی رندی مرل  را به بازار عرضه کرد. از آن زمان به بعد، گسترش قابل توجهی در این زمینه داشته و پیام خود را چنین بیان می کند که شرکت مرل باید برای خارج شدن مردم از منزل و لذت بردن از هوای آزاد، به عنوان یک نیروی انگیزشی عمل کند.

کفش های ارائه شده از سوی شرکت شامل چکمه های هاکی، صندل ها، کفش های مردانه زنانه و بچه گانه است. همچنین مرل موفق به افتتاح خطوط تولید پوشاک زنانه، مردانه، کیف، کوله پشتی و لوازم جانبی شد. به دنبال اقدامات وسیع انجام شده در عرصه پوشاک و تجهیزات خارج از منزل، مرل از سازمان ملی پارکها، سازمان پیشروی حفاظت از منابع طبیعی آپالاچیان ، انجمن هاکی آمریکا، منطقه آموزش حیات وحش، پروژه آتن و سرمایه میراث جوانان نیز حمایت می کند.

همان طور که اشاره شد، این شرکت دو روش را در راستای کسب درآمد اتخاذ کرده است، یکی فروش کفش و پوشاک به مشتریان فعلی و دیگری فروش محصولات جدیدتر به مشتریان جدید. برخی از اقدامات صورت گرفته، بر مصرف کنندگانی متمرکز است که زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانند ولی برای ورزش هایی نظیر هاکی و یا سایر ورزش های سنتی وقت صرف نمی کنند.

به دنبال حمایت های صورت گرفته و افزایش سهم بازار، مرل برای برقراری ارتباط و مشارکت در رویدادهای خارج از منزلی که بر پایداری در مصرف تأکید دارند، از استراتژی های ترفیعی و تبلیغاتی استفاده می کند. برای مثال، مرل، اولین اسپانسر جشنواره موسیقی روتبری در میشگان غربی شد.

 • ارزش آفرینی از طریق نوآوری در بازاریابی سبز

تماشا کردن فیلم از روی صفحه نمایش تلفن همراه می تواند تا حدودی برای چشم دشوار باشد و تماشا کردن فیلم با همین شرایط به همراه یک شخص دیگر، بسیار مشکل تر خواهد بود. در عصر جدید انواع جدیدی از پروژکتورها برای تلفن های همراه، دستگاه های پخش MP3و دستگاههای دیگر اختراع شده اند. به عنوان مثال، پروژکتور جیبی مدل 3 MPro یک ابزار قابل حمل است که می تواند تصاویر با کیفیت ۸ تا ۵۰ اینچی را به نمایش درآورد.

این محصول نوآورانه که تقریبا به اندازه یک کنترل کوچک تلویزیون است، از فناوری لامپ LED استفاده می کند که به این ابزار این امکان را می دهد تا بدون هیچ گونه سیستم خنک کننده داخلی، به فعالیت خود ادامه دهد. درحالی که وزن کل این دستگاه ۶/ ۵ اونس است، این قابلیت را دارد که به مدت چهار ساعت فعالیت کند.

سازگاری با فرمت های کامپیوتر شخصی، دستگاه های پخش DVD، IPod ها و IPhone ها و سایر تلفن های همراه تضمین می کند که این محصول مورد قبول بسیاری از مصرف کنندگان خواهد بود. توسعه تمامی محصولات جدید ۳MP، در پی تعهد طولانی مدت این شرکت در قبال محیط زیست حاصل شده است.

 

 • ارائه ارزش از طریق استراتژی چرخه تامین پایدار در بازاریابی سبز

مصرف کنندگان می توانند از هرکجا که بخواهند قهوه بخرند اما بدون شک، قهوه خوش عطر استارباکس طرفداران فراوانی دارد. این شرکت با تغییر اساسی در روش های خرید قهوه و نیز تلاش های بسیار، باعث شد که قهوه باکیفیت در بیش از ۴۰ کشور دنیا همیشه در دسترس باشد. این شرکت متعهد شده است که اثرات مخرب تولید بر محیط زیست را به کمترین حد ممکن رسانیده و حتی این دانش را در اختیار دیگر تولیدکنندگان قهوه نیز قرار دهد. استارباکس

طبق برنامه سهم زمین ، خود را به محیط زیست متعهد دانسته و بیان می دارد که این حفاظت باید از زمان رشد و کاشت قهوه در کشور گواتمالا تا زمان فرآوری در سیاتل (آمریکا) صورت پذیرد .

در کنار این موضوع، استارباکس به مدت ۱۰ سال با سازمان حفاظت جهانی جهت توسعه استاندارد CAFE همکاری داشته است. CAFE شامل ۲۴ استاندارد جامع و قابل اندازه گیری است که برای توانمندسازی کشاورزان و تولیدکنندگان جهت دستیابی به منابع پایدار قهوه طراحی شده است.

پرورش دهندگان ملزم به رعایت معیارهای مربوط به کیفیت محصول، اصول اخلاقی، مسئولیتهای اجتماعی و مراقبت از محیط زیست می باشند. این برنامه سود زیادی برای پرورش دهندگان داشته، بخصوص برای آنهایی که توانسته اند موقعیت خود را در بازار بهتر ساخته و کنترل بیشتری بر تغییرات سازمانی و عملیاتی خود داشته باشند.

 • بازاریابی سبز و ارائه ارزش در خرده فروشی ها

در ماه می سال ۲۰۰۷،IKEA  برنامه هایی را برای پارکینگ مشتریانی که اتومبیلهای هیبریدی و یا سوختهای پاک دارند، طراحی کرد و بعدها آن را در تمام ۱۱ منطقه کانادا گسترش داد. ورودی پارکینگ فروشگاه ها به گونه ای طراحی شده بود که برای افراد معلول و خانواده ها راحت و قابل دسترس باشد.

همچنین، برای کمک به رانندگان در پارک کردن، از علامت های سبز و خط کشی های مشخص استفاده شد. جذابیت این طرح باعث شد که از آن در فروشگاه های آمریکا نیز استفاده شود. در پس این طرح ساده، هدف زیرکانه ای وجود دارد که با ایجاد انگیزه در مشتریان، رفتارهای پایدار را در آنان تقویت می کند.

طبق بیان انگوارکامپرا در سال ۱۹۴۳ در اگونیارد، سوئد، فلسفه تجاری IKEA به این ترتیب است که طیف وسیعی از محصولات با کیفیت و با قیمتی که اکثریت مردم توان پرداخت آن را داشته باشند، ارائه می کنیم. امروزه IKEA به عنوان یک فروشگاه مادر و یک خرده فروش با تجربه، دارای ۲۸۵ مغازه در ۳۷ کشور جهان و ۱۲۸۰۰۰ کارمند است. فروشگاه های آن در سال بیش از ۶۳۱ میلیون بازدیدکننده و بیش از ۲۱/۱ میلیارد پوند فروش سالانه دارد.

 

 • اعلام ارزش از طریق استراتژیهای قیمت گذاری پایدار در بازاریابی سبز

پرواز لس آنجلس به نیویورک یک پرواز پنج ساعته شبانه است که برای هر مسافر بیش از ۱۰۰۰ دلار هزینه دارد. با وجود هزینه های چشمگیر مالی و فیزیکی این پرواز، بسیاری از مردم از هزینه های آلودگی کربن چنین سفری آگاهی ندارند. امروزه بازاریابان توانمند، مصرف کنندگان را قادر به جبران هزینه های سفرشان می کنند.

ارزیابی های اخیر در صنایع نوظهور، ۱۱ شرکتی را که ارائه دهنده چنین خدماتی بودند، مورد بررسی قرار داده است. با وجود اینکه این شرکت ها، روشهای مختلفی را برای تعیین هزینه های جبرانی و کاهش آلودگی های ناشی از کربن بکار می گیرند، پیشرفت این شرکتها در گرو پاسخ به نیازهای مصرف کنندگان در جهت کاهش هزینه های زیست محیطی سفر است. اگرچه تعداد مسافرانی که خواهان این نوع تعهد هستند، اندک می باشد اما تعداد رو به رشدی از مصرف کنندگان لوهاس نیز وجود دارند که تمایل به جبران هزینه های زیست محیطی سفر خود دارند.

علاوه بر این، تعداد متولیان زیست محیطی در صنایع سیروسفر و مهمان پذیری همواره رو به افزایش است. هتلداران با برنامه های صرفه جویی در مصرف انرژی، شرکت های تاکسیرانی با خودروهای دوگانه سوز، رستوران ها با طرح های بازیافت و سایر کارآفرینان از فناوریهای نوین برای محدود کردن آسیبی استفاده می کنند که سفر و گردشگری به محیط زیست وارد می کند.


استراتژی بازاریابی سبز مردمک


 • بازاریابی سبز و مصرف انرژی در اقتصاد کلان

در ژانویه سال ۲۰۰۸ در هفته مد نیویورک، طراحان مطرح و معروفی چون کلوین کلین نارسيسو رودریگوز و ورساچه ، مدل های خود را به نمایش گذاشتند. زمانی که چراغ ها خاموش شد، مدلها آرام وارد مسیر نمایش شدند. لباس هایی پوشیده بودند که پارچه آنها کاملا متفاوت با استانداردهای طراحان لباس بود. الیاف سنتی مانند ابریشم و پارچه کشمیری جای خود را به مواد پایداری چون کنف، ابریشم صلح فرایندی که کرم ابریشم را قادر می سازد تا چرخه حیات خود را کامل کند) و ساساواشی (اليافی ژاپنی، ساخته شده از گیاهان و کاغذ) داده بودند.

این شوی لباس و رخدادهای مشابه آن در کوالالامپور مالزی، سیاتل و واشینگتن توسط ارتش پلدج  که یک سازمان مردم نهاد بوده و در سال ۱۹۹۱ تأسیس شده، حمایت مالی میشد. هدف این سازمان برآورده سازی نیازهای نسل فعلی بدون استفاده از احتیاجات نسل های آینده است.

برنامه شوی لباس یکی از شش کار ابداعی این سازمان مردم نهاد در زمینه پایداری بود. طراحی لباس به این دلیل انتخاب شد که بعد از بخش کشاورزی، بیش از هر صنعت دیگری آب مصرف می کند. علاوه بر این، بیش از ۸۰۰۰ ماده شیمیایی برای تبدیل ماده خام به پارچه موردنیاز بوده و ۲۵ درصد از مصرف جهانی آفت کش ها برای رشد پنبه غیرارگانیک مصرف می شود.

استفاده از مواد شیمیایی آسیب های غیرقابل جبرانی برای انسان ها و محیط زیست به بار می آورد. از سال ۲۰۰۵ این سازمان مردم نهاد با مراکز متعهد به محیط زیست و تولیدکنندگان پارچه در زمینه شناسایی، ارتقا و جمع آوری مواد بدون آلاینده، تجدیدپذیر و قابل استفاده مجدد و شیوه های تولید به همکاری پرداخت.

این شوهای لباس قابلیت استفاده از الیاف پایدار در صنایع و ارتباط طراحان دنیای مد با تولیدکنندگان مواد اولیه را به نمایش گذاشتند. بارنيزکه یک خرده فروش متخصص در نیویورک است، در سال ۲۰۰۸، زمینه ویندوز کریسمس و کاتالوگ های خود را به شکل سبز درآورد. بعد از این اقدام بسیاری از نامهای تجاری شناخته شده نیز همانند بنانا ریپابلیک، گس  و تارگت این رویه را ادامه داده و با گسترش خطوط سبز به ارتقای سطح پایداری کمک کردند.

 • بازاریابی سبز و مصرف انرژی در بخش خدمات

در سال ۲۰۰۵، کیمپتون تبلیغاتی به نام مراقبت از زمین  آغاز کرد که هدفش بررسی بیش از ۴۰ روش سازگار با محیط زیست بوده و به صورت روزمره در تمامی هتل ها انجام میشود. این برنامه دربرگیرنده روش هایی همچون قرار دادن کیسه های قابل بازیافت در اتاق مهمانان برای دور انداختن محصولات ارگانیک بود.

این برنامه با علاقه مندی خاص نسبت به تجربه مهمانان و توسعه عملکردهای مالی روبرو شد. کیمپتون خیلی زود به این نتیجه رسید که این ابتکار تنها در صورتی موفق خواهد بود که کیفیت تجربه هتل را به خطر نیندازد و یا از ارزش مدنظر سهامداران نکاهد. به عنوان مکمل برنامه مراقبت از زمین، کیمپتون برنامه مسابقات مراقبت از زمین را در تمامی رستوران ها و هتل های خود توسعه داده است. هر فردی، از مدیران عامل گرفته تا خانه دارهای هتل می توانند قهرمان این مسابقات شوند.

این مسابقات ماهی دو بار برای تضمین رعایت استانداردها، توسعه ابزارهای آموزش کارکنان جدید و حفظ تمرکز پایدار بر اذهان تمامی کارکنان برگزار می شود. این مسابقات باعث شکل گیری ایده های جدید زیادی در رابطه با محصولات و خدمات شده و کیمپتون را قادر ساخته تا خود را در رأس فرایند پایداری صنعت هتلداری نگاه دارد. به عنوان مثال، پیشنهاد یکی از کارکنان برای بازیافت رخت آویزهای خشکشویی مهمانان باعث صرفه جویی سالانه تقریبا دو تن فلز شد. تلاش های پایداری این شرکت با عرضه محصولات آن در رستوران ها نیز تلفیق شده است.

یکی از ابزارهای پیگیری پایداری در صنعت خدمات غذایی، خرید محصولات غذایی پرورش یافته بومی می باشد. این روش باعث افزایش تازگی موادغذایی و درعین حال کاهش آلایندگی کربن رستوران ها شده است. به علاوه، این روش نمایانگر فرصتی برای سرآشپزها جهت ارائه منوهای منحصربه فرد است که در دیگر بخش های کشور موجود نیست. اجرای این استراتژی، سرآشپزهای کیمپتون را قادر ساخته تا منوهایی منحصربه فرد از مواد ارگانیک و تازه را سرو کنند.

 وقتی گزینه های سالم بومی در دسترس نیستند، این شرکت بر تأمین محصولات سازگار با محیط زیستی که به شکلی پایدار، ارگانیک و بیودینامیک تولید شده باشد، تأکید می نماید. به عنوان مثال، هم اینک ۳۰ درصد از کل نوشیدنی های فروخته شده در رستوران های کیمپتون دارای برچسب سازگار با محیط زیست هستند.

این معیار بدون توجه به تنوع (۴۰ تا ۱۴۰۰ مورد) یا قیمت نوشیدنی (از ۵ تا ۵۰۰ دلار) اجرا می شود. کیمپتون توانسته پایداری را در فعالیت های خود تلفيق کند و به طور همزمان به معیارهایی در زمینه عملکرد مالی، ارتباطی و زیست محیطی دست یابد.

 • بازاریابی سبز و مصرف انرژی در بخش حمل ونقل

سن پترزبورگ که زمانی پایتخت روسیه بود، در ۶۳۷ کیلومتری (۳۹۶ مایلی) مسکو قرار دارد. این دو شهر از بزرگترین شهرهای روسیه بوده و راه بین آنها از پرترددترین مسیرهاست. در دسامبر سال ۲۰۰۹ روسها قطارهای پرسرعتی را از شرکت زیمنس خریداری کردند که یک فرصت استثنایی برای صنعت حمل ونقل به شمار می رفت.

شرکت راه آهن روسیه طی یک قرارداد سی ساله برای ارتقای ریلهای قطار، ۴۸۵ میلیون دلار و برای خرید هشت قطار ساپسن زیمنس ، ۹۲۶ میلیون دلار هزینه کرد. زیمنس یک شرکت چند ملیتی است که بیش از ۴۳۰ هزار کارمند در بخش های صنعتی، انرژی و مراقبت های بهداشتی دارد. در سال ۲۰۰۸، درآمد این شرکت حدود۷۷/۳ میلیارد یورو بود و سود حاصل از عملیاتهای مستمر آن در حدود

۱/۸۵۹ میلیارد یورو برآورد شد. قطارهای ساپسن زیمنس (ساپسن در روسی به معنی شاهین مسافر یا شاهین تیزپر) دارای تکنولوژی های جدیدی هستند که قابل مقایسه با مدل های سابق آن نیست. این قطارها به جای لوکوموتیو از موتورهای برقی متصل به چرخ های واگن استفاده می کنند. بالاترین سرعت قطارهای قبلی ۲۱۷ مایل بر ساعت بود ولی قطارهای ساپسن در بعضی از تست ها تا سرعت ۲۵۵ مایل بر ساعت نیز رسیدند.

قطارهای پرسرعت زیمنس توانایی رقابت با هواپیماها را دارند. مدت زمان طی شده از مرکز شهر مسکو تا مرکز شهر سن پترزبورگ در حدود سه ساعت و چهل و پنج دقیقه تخمین زده شده است. اگرچه زمان واقعی پرواز کوتاه تر از این است، اما سفرهای هوایی شامل رفتن به فرودگاه، خروج از فرودگاه، چک کردن مدارک، موانع حفاظتی و ترخیص کالا می باشد که خود در حدود پنج ساعت زمان می برد.

خدمات این قطارها چهار دفعه در طول روز ارائه می شوند و می توانند نسبت به قطارهای سال ۲۰۰۹، چهل و پنج دقیقه از زمان را صرفه جویی کنند. این مثال روسی نشان می دهد که قطارهای پرسرعت دسترسی به مسافت های طولانی را به آسودگی امکان پذیر کرده و حتی ارزش بلیت هواپیماها را نیز پایین می آورند. علاوه بر این، استفاده از نیروی برق در این خطوط باعث ایجاد فرصتی برای ذخیره منابع انرژی است.


بازاریابی سبز


 • بازاریابی سبز و نقش مصارف صنعتی

در ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۹،  سازندگان هیلزديل  در سنت اویل میسوری، جشنی برای عموم مردم برگزار کردند تا اعضای جامعه را در جریان عملکرد سبز خود قرار دهند. هیلزديل تنها سازنده تمام عیار فولاد، در منطقه سنت لويس است که در ساخت وسازهای پیچیده به خصوص ساخت پل های عظیم فولادی تخصص دارد.

استادیوم لوكاس اویل که به تازگی افتتاح شده، به عنوان یکی از دستاوردهای مشهور شهر ایندیاناپولیس کالتز محسوب میشود. جشن معرفی هیلزدیل یکی از۱۷۳ مراسمی بود که توسط موسسه آمریکایی ساخت فولاد (AISC) برگزار شد. مهندسان، معماران، اعضای هیأت علمی دانشگاه ها، دانشجویان و عموم مردم از کارخانه فولاد، سازندگان آن، مراکز خدماتی و تسهیلات مربوط به فولاد دیدن کرده و شاهد استفاده از تکنولوژی های پیشرفته بودند.

به علاوه بازدیدکنندگان استیل دی توانستند چگونگی عملکرد فولاد در ساخت پروژه های مقاوم را ببینند. بیش از ۷۰۰ نفر از سرتاسر ایالات متحده آمریکا در فعالیت های استیل دی شرکت کردند.

استیل دی توجه همگان را به سمت نقش مهم فولاد در زیرساخت ها، اقتصاد و استخدام کشور جلب کرد. علاوه بر این، باعث شد که صنعت فولاد ایالات متحده آمریکا بتواند گام بزرگی در جهت تشریح مقاوم سازی بردارد. فولاد قابل بازیافت ترین ماده جهان بوده و در طول ۲۰ سال گذشته، انتشار گازهای گلخانه ای و آلودگی های مربوط به آب و هوا در این صنعت کاهش یافته است. پروژه استیل دی بر تغییرات مهم و در حال وقوع در بخش صنعتی تأکید می کند.


فروشگاه مردمک راستی میتوانید آخرین اخبار و تخفیفات را از طریق تلگرام و اینستاگرام مشاهده نمائید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام مردمک روی آن کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب قرار دارد.

علی عاقبتی

119 مطلب منتشر شده

با سلام و درود؛ اینجانب علی عاقبتی قریب به 15 سال است که در زمینه برنامه نویسی ، گرافیک و تدوین فعالیت داشته و به سبب علاقمندی به این رشته و همچنین کسب دانش و تجربه از دانشگاه معتبر تصمیم به انتقال تجربیات و دانش در حوزه رسانه به شما عزیزان می باشم. ارادتمند شما عاقبتی

درباره این مطلب نظر دهید !