• 5

اصول رهبری و عوامل موثر در فنون رهبری

اصول رهبری و عوامل موثر در فنون رهبری

 

کتاب فنون رهبری (عوامل موثر در فنون و روش ها) در سال 2018 نوشته شده و به تشریح شیوه‌هایی برای رشد و توسعه‌ی عادات رهبری می‌پردازد شیوه‌هایی که تمرین و عادت را فراتر از یادگیری دانش صفر موثر می‌داند. با نگاهی به این که چگونه عادت‌ها شکل می‌گیرند و همچنین بخش بخش کردن مهارت‌های ضروری رهبری موفقیت‌آمیز به خرده رفتارها این کتاب بنا دارد با معرفی تمرین‌های آموزشی مختصرکوتاه، الگویی برای رهبری بهتر ارایه دهد.


خرید اشتراک ویژه


در این کتاب (عوامل موثر در فنون و روش ها) به این موضوعات پرداخته می‌شود رهبری را با راهنمایی و تمرین و بدون نیاز به مطالعه‌ی کوهی از کتاب‌ها یادگیرید. در نظر داشته باشید مهارت‌های رهبری را به صورت مجموعه‌ای از عادات اکتسابی، راحت‌تر می‌توان یادگرفت. مهارت‌های پیچیده‌ی رهبری را می‌توان به راحتی با فراگیری خرده رفتارها یاد گرفت.

فرمول فنون رهبری کمک می‌کند عادات از طریق پیوند خورده رفتارها با نشانه‌های ساده و پاداش‌های درونی شکل بگیرد و تثبیت شود. رفتارهای کلیدی، میانبرهای هستند برای ایجاد ویژگی‌های مثبت و بهبود تصویری که از خود دارید مهارت‌های وظیفه محور کمک می‌کند تبدیل به رهبری ولی تاثیرگذار شوید.

ایجاد مهارت‌های مردم محور به شما کمک می‌کند تبدیل به رهبری قابل احترام شوید و جان کلام؛ شما هم حتما در کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشی‌ها قفسه‌هایی را دیده‌اید که با کتاب‌هایی در زمینه‌ی رشد فردی پر شده اند گویا هر فروشنده‌ی منفعت طلبی، اصرار به فروش کتاب جدیدی در زمینه‌ی مهارت‌های رهبری و مدیریت دارد.

اگرچه تمام این کتاب‌ها بد نیستند برخی با مثال‌های جالب و نظریات مفصل همراه هستند و حتی می‌توانند اوقات خوشی را برای شما فراهم آورند اما هنگامی که واقعا پای عمل به میان می‌آید اغلب آنها به وضوح فاقد کار آید و در رهبری چیزی که اهمیت دارد نتیجه‌ی کار است آنچه بدان نیاز دارید راهنمایی و راهکارهای صریح و شفاف برای اجرای مهارت‌های رهبریست که از طریق مهارت ساده و تمرینات آموزشی قابل دستیابی است.


رهبری


اکنون مرحله‌ایست که این نکات راهگشا خواهند بود و اصولی را به شما ارایه می‌دهند که می‌توانید از آن برای تبدیل شدن به رهبری موفق‌تر استفاده کنید اصول و رهبری را می‌توان از طریق تمرینات ساده‌ای در پاسخ به مواردی که در موقعیت‌های روزمره رخ می‌دهد آموخت در بیشتر موارد هر بار لازم است تنها چند دقیقه روی این تمرینات کار کنید.

قدم به قدم عادات جدیدی را خلق می‌کنید که به شما کمک می‌کند تا هر چه بیشتر در مورد جهان و انسان‌های پیرامونتان همسویی و آگاهی پیدا کنید و رهبر بهتری باشید آنچه در ادامه پی می‌بریم. کدام مشتریان ایرادگیر در واقع وصل برقراری ارتباط را دارند چطور گروهی از پیک‌های تحویل پیتزا تبدیل به رانندگان بهتری شدند؟ چطور تیمی با عملکرد ضعیف را شناسایی و اصلاح کنیم؟

 • مهارت‌های رهبری را به صورت مجموعه‌ای از عادت های اکتسابی راحت‌تر می‌توان آموخت

اهمیت مهارت‌های رهبری می‌تواند در حوزه‌ای که در آن کار می‌کنید تفاوت ایجاد کند بحث تنها در مورد مدیریت یک شرکت نیست این مهارت‌ها حتی زمانی که خانواده‌تان را اداره می‌کنید هم می‌تواند سبب ایجاد تغییر شود بنابراین عملا چگونه می‌توان رهبر بهتری شد. نظریه پردازان چنین استدلال می‌کردند که رهبران بزرگ به طور ژنتیکی مستعد و در عین حال قادر به انجام رفتار شایسته‌ی یک رهبر هستند.

اگرچه تحقیقات چنین نظریه‌ای را رد کرده است در حال حاضر برای ما محرز شده است که 70 درصد از ویژگی‌های مرتبط با یک رهبری بی عیب و نقص شامل رفتارهای اکتسابی است از سال 1996 پیشرفت‌های فراوانی در زمینه‌ی آثار مکتوب در باب رشد و توسعه‌ی رهبری در پاسخ به این کشف در جریان بوده است با این حال این کتاب‌ها هنوز نتوانسته به پیدایش نسل جدیدی از رهبران با استعداد منجرشود.

خبر بدتر این است که بر اساس شواهد بین افزایش اهمیت این حوزه و اطمینانی که آمریکایی‌ها به رهبرانشان دارند رابطه‌ی منفی وجود دارد اما حال که کتاب‌ها در این زمینه کمکی نمی‌کند بهترین روش برای آموختن رهبری چیست؟ در نظر گرفتن رهبری به عنوان مجموعه مهارت‌هایی که با تمرین قابل یادگیریست به جای پذیرش به صورت دانش تئوری می‌تواند راهگشا باشد مهارت رهبری و یا مهارت بازاریابی را می‌توان از طریق تمرین و با کار کردن بر روی رفتارهای غیر ارادی تا زمانی که به یک عادت تبدیل شود فراگرفت.

با هم لورا را به عنوان نمونه بررسی می‌کنیم لورا پرستار بخش اورژانس بود که هر بار برای شغل مدیریت رد می‌شد او نمی‌دانست که در نظر همکارانش فردی تند، دم دمی مزاج و جار و جنجالی به نظر می‌رسد در یک کلام لورا شایسته‌ی رهبری نبود بنابراین او تصمیم گرفت به منظور پاک کردن رزومه‌اش و حصول اطمینان از دریافت ترفیعی که شایسته‌اش بود در برنامه‌ای با حضور نویسندگان برنامه‌های رشد و توسعه‌ی رهبری شرکت کند.

او یاد گرفت که تمرین مهمی را انجام دهد پرسیدن سوالات آزاد از همکاران ترجیحا در چارچوب استفاده از کلمات چطور یا چگونه برای اینکه انجام تمرین را فراموش نکند آن را در دستش نوشت و به سرعت متوجه شد که اگر از همکارانش نظرشان را بپرسد خیلی بیشتر پاسخگو خواهد بود استفاده از این روش باعث بهبود روابط و افزایش اعتماد به نفس او شد.

شما هم می‌توانید برای تطبیق خود با این شیوه تمرین کنید و مهارت ساده را یاد بگیرید لورا زودتر از آنچه انتظار می‌رفت از نوشتن یادداشت یادآوری بر روی دستش بی‌نیاز شد و نه تنها توانست شغل مدیریتی که آرزویش را داشت با موفقیت به دست آورد بلکه روابطش با دوستان و اعضای خانواده هم بهتر شد و تمام این نتایج از آموزش مهارت‌های مناسب به دست آورد اما چطور می توانید آن را انجام دهید.

نویسندگان شما را با فرمول فنون رهبری آشنا خواهند کرد این فرمول تفکری است که از طریق آن می‌توان خصلت‌های ضروری برای رهبری را با تمرینات ساده 5 دقیقه‌ای تمرین کرد.

 

 • مهارت‌های رهبری پیچیده را می‌توان به راحتی با فراگیری خورده رفتارها یاد گرفت

یادگیری مهارت‌های جدید زمان‌بر است یک نوازنده‌ی پیانو را در نظر بگیرید که نمی‌تواند یک قطعه‌ی موسیقی را از ابتدا و انتها در اولین دور بنوازد بلکه آن را بخش به بخش و کم‌کم آموخته و به دفعات تکرار می‌کند همین منوال برای پیشرفت در رهبری هم صدق می‌کند هنگامی که مارتین لانیک فرمول فنون رهبری را پیشنهاد داد مهارت‌های اصلی رهبری را معرفی کرد سپس آنها را به خرده رفتارها تقسیم کرد از آن پس عادت‌ها در اصل همان خرده رفتارهای نهادینه شده هستند.

لانیک یعنی قصد داشت اطمینان حاصل کند که کدام عادت‌ها برای رهبری مهم‌تر هستند او به همراه تیم تحقیقاتی اش تصمیم گرفتند بیش از 800 نفر از رهبران جهانی را با استفاده از تحقیقات شان به منظور ایجاد دو گروه رهبری ارزیابی کند.

 • گروه اداره‌ی امور

 • گروه متمرکز بر افراد

آن‌ها معتقدند بهترین رهبران مهارت‌هایی در هر دو جنبه داشته اند اما در مجموع در یکی برتر از دیگری هستند هر طبقه بندی شامل سه گروه از مهارت‌ها بود در کل 22 مهارت اصلی میان شش گروه تقسیم شد به عنوان مثال دسته‌ی اول از گروه اداره امور و برنامه‌ریزی و اجرای مهارت‌ها را شامل می‌شد مهارت‌های اصلی درون گروه شامل مدیریت اولویت‌ها، برنامه‌ریزی و سازماندهی کار انتصاب افراد شایسته ایجاد ضرورت‌هاست.

مارتین و تیمش در همین نقطه کار را تمام نکردند آنها قصد داشتند عملا این مهارت‌ها را به شاخه‌های اصلیش برساند به گونه‌ای که هر کدام به راحتی قابل اصلاح باشد در نتیجه مشخص کردند که هفتاد و نه خرده رفتار در بیست و دو مهارت وجود دارد اگر یک رهبر بالقوه هر بار بتواند یک خرده رفتار را به دست آورد در نهایت قادر خواهد بود مجموعه‌ای از آنها را به هم پیوند داده و بدین ترتیب بر مهارت‌های پیچیده مسلط شود.

 

نگاهی به اولویت‌های مدیریت مهارت‌های اصلی بیندازیم رفتارهای خردی که این مهارت را تشکیل می‌دهند شامل این موارد است؛

 • تقسیم پروژه به وظایف مشخص

 • ایجاد یک سلسله مراتب اهمیت در وظایف

 • برآورده زمان اتمام کار و حصول اطمینان از اینکه اولویت‌بندی منطقی برای همه‌ی افراد مشغول در پروژه روشن است.

تصور بر این است که اگر هر کدام از این خرده رفتارهار در خود تقویت کنید پیش از آنکه به سراغ بعدی بروید کاملا خود به خود عمل می‌کند این پدیده را توالی رفتاری می‌نامند زمانی که قادر به تمرین توالی باشید مهارت‌های بسیار دشوارتری را برای اولویت‌بندی درگروه‌هایی که مدیریت می‌کنید و حتی در زندگی شخصی تان می‌آموزید.


رهبری


 • فرمول فنون رهبری به بست عادت از طریق پیوند خورده رفتارها با نشانه های ساده و پاداش‌های درونی کمک می‌کند

شما وزنتان را می‌دانید و فرا رسیدن سال جدید هم نزدیک است خود را متقاعد می‌کند که هزینه کردن برای عضویت در باشگاه دقیقا کاریست که باید انجام دهید اما اگر شما هم مانند میلیون‌ها انسان دیگر باشید شاید تصمیم تان تا ماه‌های بعد هم محقق نشود البته نیازی به خجالت نیست چرا که اثبات شده ایجاد یک عادت جدید کار ساده‌ای نیست در اینجاست که فرمول فنون رهبری به کمک ما می‌آید.

مبنای آن چرخه‌ای از نشانه‌ها، رفتارها و پاداش‌ها این چرخه الگوهای رفتاری غیر ارادی را بهبود می‌بخشد تا جایی که در نهایت با اندک تلاشی عملی می‌شود هنگامی که این الگوها تنظیم شوند الگوهای شنیداری هم از آن تبعیت می‌کند اکنون جزییات آن را بررسی می‌کنیم.

در فرمول فنون رهبری خرده رفتارها با نشانه‌هایی در ارتباطند و سپس با تمرینات ساده به منظور کمک به رشد خصلت‌ها آموزش داده می‌شود یک خرده رفتار برای تاثیر گذاشتن بر افراد بر روی موارد نامشخص و ضمنی که می‌تواند برای دیگران سوال باشد کار می‌کند بدین وسیله بهتر می‌توانید نیازهای آن را برآورده کنید.

نشانه‌ی این خرده رفتار شنیدن شکوه‌های دیگران است چنین نشانه‌ای در واقعیت و به صورت طبیعی هم رخ می‌دهد و نیاز به کار خارق العاده‌ای نیست این یعنی از لحاظ علمی آنچه بیان می‌شود ساده‌تر از آنچه تنها بر روی تکه‌ای کاغذ ترسیم می‌شود در خاطر می‌ماند آنچه اکنون نیاز دارید تمرینی ساده و کارآمد است که می‌توانید از آن برای نفوذ بر روی دیگران استفاده کنید بنابراین اگر دیگر بار فریاد اعتراض و غرورلند افرادی را شنیدید نگرانی شان را محترم شمرده و مستقیما از آن‌ها بپرسید که خواسته‌شان دقیقاًچیست؟

مثلا مشتری که به علت یک بار دیرکرد در پرداخت هزینه‌ی اشتراکش ناراحت است به احتمال زیاد خواهان چشم پوشی از هزینه‌های تاخیر در این یک مورد است مرحله‌ی بعدی در فرمول فنون رهبری تمرکز بر آن دسته از خرده رفتارهایی است که با پاداش‌های درونی عملی می‌شود خورده رفتارها در صورتی که با شخصیت تان نقاط مشترکی داشته باشد به خودی خود به شما پاداش می‌دهند.

در وهله‌ی اول باید تشخیص دهید که تیپ شخصیتی شما چیست همچنین در صورت استفاده از تست‌های آنلاین فنون رهبری می‌آموزید که کدام یکی از مهارت‌هایی که پیدا می‌کنید برای رشد و پیشرفت راحت ترند به عنوان مثال اگر تست‌ها نشان دهد که شما به طور طبیعی کمی محتاط و مراقب هستید این یعنی گوش‌کردن به حرف‌هایتان رفتاریست که احتمالا برای شما به نوعی پاداش درونی محسوب می‌شود.

زمانی که می‌بینید چقدر از شیوه‌ی انجام کارهایتان در مقابل پاداش‌های درونی لذت می‌برید واقعا غافلگیر می‌شود به طور متوسط شصت و شش روز طول می‌کشد تا یک خرده رفتار کاملا غیر ارادی شکل بگیرد.

 

 • رفتارهای کلیدی میان‌برهایی هستند برای ایجاد عادات مثبت و بهبود تصویری که از خود دارید.

 فراگیری یک خرده رفتار یک شبه اتفاق نمی‌افتد و عملا حدود شصت و شش روز طول می‌کشد شاید حساب کنید درصورت انجام این تمرین حدود چهارده سال طول می‌کشد تا بتوانید در هفتاد و نه خرده رفتاری که قبلا در بند دو به آن اشاره کردیم ماهر شوید خوشبختانه میانبری وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید در نتیجه نیازی نیست عادت‌ها را یک به یک بیاموزید این میانبر را رفتار کلیدی می‌نامند و یکی از این خصلت‌ها می‌تواند مشوق اصلاح سایر رفتارها شود.

تحلیل گران رفتار در موسسه‌ی پلی تکنیک ویرجینیا هنگامی که تلاش می‌کردند پیک‌های تحویل پیتزا را به استفاده از کمربند ایمنی تشویق کنند متوجه این پدیده شدند آنها دریافتند که صحبت در مورد مزایا کمربند ایمنی و قرار دادن تابلوهایی درباره‌ی ایمنی در گوشه و کنار دفتر کار اثرات جانبی متقابلی داشته است به این شکل که نه تنها رانندگان بیشتری کمربندهایشان  بستند، بلکه از علایم هشدار دهنده شان هم بیشتر استفاده کردند.

به عبارت دیگر استفاده از کمربند ایمنی رفتاری کلیدی محسوب می‌شد که با دیگر رفتارهای رانندگی ایمن مرتبط بود رفتارهای کلیدی می‌توانند بر روی مهارت‌های رهبری هم اعمال شود مثلا اگر شما برای تصمیم‌گیری بهتر تمرین می‌کنید پس از مدتی در می‌یابید که در میان سایر توانایی‌هایتان تجزیه و تحلیل اطلاعاتتان هم پیشرفت کرده است.

در عمل سعی کنید با استفاده از رفتارهای کلیدی از هر دو دسته‌بندی اداره‌ی امور یا تمرکز بر افراد استفاده کرده و هر آنچه نیاز است به دست آورید یکی دیگر از مزایای رفتارهای کلیدی این است که می‌تواند خودشناسی تان را افزایش دهد خودشناسی نمایانگر آن است که در حال توسعه مهارت‌های رهبری تان هستید،.

جان مثال بسیار خوبی برای این مورد است او ارتقا به یک مقام اجرایی را امری دشوار می‌دانست چرا که از نظر همکارانش بیش از حد مستبد بود نویسنده جان را به پرسش در مورد نقطه نظرات دیگران در زمان نارضایتی موظف کرد او خیلی زود متوجه شد که یک گوش دادن ساده به پاسخ‌ها می‌تواند در واقع احترام گذاشتن به نگرانی افراد باشد در نتیجه دیگران هم بیشتر به شنیدن نظرات‌شان ترغیب می‌شود این دقیقا زمانی است که کار جالب می‌شود.

 این تمرین همچنین سایر مهارت‌های جان را رشد داد جان بعد از ترفیع مورد نظرش به سرعت مجبور شد تا بعضی بازخوردهای منفی را به افراد تحت نظرش انتقال دهد او وقتی دید که می‌تواند یک بحث ناشیانه را به یک جلسه‌ی آماده‌سازی تمام کمال تبدیل کند به شدت متعجب شد انگار که توانسته بود در طول این مسیر خودسازی و بازسازی نکاتی هم درباره‌ی مشاوره بیاموزد این تازه ابتدای راه بود.

جان، همانطور که از مهارت های رهبری رو به رشدش استفاده می‌کرد متوجه شد که توانایی تاثیرگذاری بر مردم، مذاکره و تسلط بر مذاکره را هم دارد.

 

 • مهارت‌های وزیر محور کمک می‌کند تا تبدیل به رهبری تاثیرگذار شوید

خود را بیشتر رهبری وظیفه محور می‌شناسید یا مردم محور؟ اگر می‌خواهید تیمی را هدایت کنید در وهله‌ی نخست و مهمتر از همه باید بتوانید کارها را به پایان برسانید به طور خلاصه باید هر چه بیشتر در رفتارهای وظیفه محور موثر باشید.

اکنون نگاه دقیق‌تری می‌اندازیم به مهارت‌هایی که برای موفقیت در انجام وظایف لازم است مثل برنامه‌ریزی و سازماندهی کار،  این مهارت‌ها بخشی از دسته‌ی انجام امور است به شکلی که تخصیص کار و منابع به گونه‌ای تنظیم شود که برای گروه به آسانی قابل درک باشد اولین خرده رفتار مورد نیاز در این مرحله ایجاد یک طرح پروژه‌ی مشروح و مفصل است.

این طرح باید شامل اطلاعاتی راجع به مسئولیت‌های کار هر فرد و مجموعه‌ی واضحی از ضرب‌الاجل اتمام کارها باشد هنگامی که پروژه‌ای بعدها مورد بحث قرار می‌گیرد دقایقی را برای پیشنهاد کاری که انجام شدنیست و نیز زمان مورد نیاز برای اتمام آن به تیم فرصت دهید.

برای مثال آنها می‌توانند تاریخ بیست آبان را به عنوان زمانی که برای تهیه‌ی پیش نویس یک بروشور جدید مورد نیازشان است تعیین کند گروه بعدی مهارت‌ها ذیل عنوان حل مشکلات و تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد تجزیه و تحلیل اطلاعات، تفکر در مورد راه‌حل‌ها اتخاذ تصمیم مناسب و تمرکز بر مشتریان جزیی از این مهارت‌ها هستند یافتن یک موضوع مشترک برای تجزیه و تحلیل اطلاعات یک خورده رفتار مهم و ضروری است.

این روش را امتحان کنید بار دیگر که خود را با مشکلی مواجه دیدید لیستی تهیه کرده و موارد مورد نظر را به صورت واضح و مجزا نشان دهید سپس برای چند لحظه تلاش کنید تا موضوع مشترک آن‌ها را بیابید مثلا تصور کنید کارکنان تان با هم درگیری دارند مهلت اتمام کار گذشته و آنها در حال کار بر روی تمام پروژه‌ای اشتباه هستند در این موارد موضوع مشترک کدام است؟ پاسخ روشن است عدم هماهنگی در تیم شما.

تنها یک مهارت نهایی وجود دارد که مقوله‌ی انجام شدن کار را شکل می‌دهد و آن تغییر رهبریست، تغییر رهبری را می‌توان به این بخش‌ها تقسیم کرد چشم‌انداز را بفروش نوآوری داشته باش و ریسک‌ها را مدیریت کن، تمام تمریناتی که به منظور ساخت عادت‌ها صورت می‌گیرد در نهایت توانایی‌های رهبری شما را شکل می‌دهد.

اگر می‌خواهید به یک نوآور برتر تبدیل شوید سعی کنید با تبادل اندیشه‌ها راه حل‌های خلاقانه‌ای برای حل مشکل بیابید. این بار که با مسئله‌ای مواجه شدید پنج دقیقه برای فکر کردن به راه حل‌های موجود زمان بگذارید با فرض اینکه این بار منابع مالی تان هیچ حد و مرز ومحدودیتی ندارد.


رهبری


 • ایجاد مهارت‌های مردم محور به شما کمک خواهد کرد به رهبری قابل احترام تبدیل شود

وقتی به عواملی که یک رهبر خوب را می سازد، فکر می‌کنیم ترجیح می‌دهیم تصور کنیم آن‌ها افراد مستعد و با موهبت کاریزمای فطری هستند که بدون هیچ دردسر و زحمتی بر دیگران تاثیر می‌گذارد اما ذات و فطرت نقشی در این زمینه ندارد شما هم می‌توانید با اندکی تمرین آدم با نفوذی شوید بر اساس تحقیقی که در دانشگاهی واقع در فلوریدای مرکزی در حال انجام است رهبران فردگرا در دستیابی به نتایج، راندمان مناسبی دارند.

سه اصل در مهارت‌های رهبری افراد وجود دارد که شامل؛

 • توانایی متقاعد کردن و تاثیرگذاری

 • رشد دادن افراد و گروه ها

 • مهارت‌های بین فردیست

 

سه مهارت زیرمجموعه‌ی توانایی متقاعد کردن و تاثیرگذاری هستند؛

اکنون به طور ویژه‌ای بررسی می‌کنیم که چطور می‌توانید روش‌های غلبه بر مقاومت فردی را بیاموزید اگر خواستار رهبری یک تیم موفق هستید وجود آمادگی در تیم تان و توانایی تغییرروش ها و اهدافشان بسیار حائز اهمیت است.

اگرچه ایجاد تغییر اغلب با مخالفت همراه است اگر در یکی از اعضای تیم تان شور و اشتیاق کمتری مشاهده کردید باید با پرسش در مورد دغدغه‌هایش نشان دهید که به نگرانی او اهمیت می‌دهید وقتی به معضلات خاصی که دغدغه‌ی فکر اوست رسیدگی کنید می‌توانید حامی خوبی برای غلبه بر نگرانی‌هایش باشید.

ترفند آن هم به این صورت است که مزایای تغییرات را برجسته‌تر نشان داده و بخش‌هایی را که به چشم می آید‌ باید شناسایی کنید مجموعه مهارت بعدی که بخشی از رهبری مردم محور را شکل می‌دهد رشد دادن افراد و گروه‌هاست.  این مهارت شامل توانمندسازی دیگران هدایت و آموزش و ایجاد روحیه‌ی جمعی است.

به افراد آزادی عمل بدهید اگر به دیگران اجازه گرفتن تصمیمات دشوار را بدهید در واقع خود را برای توانمند سازی آنها تمرین دادید زمانی که فردی نگرانی‌هایش را بیان می‌کند یا خشمش را بروز می‌دهد حتما حمایت خود را نشان دهید در عین حال نه تنها او را از مسئولیت‌هایش محروم نکرده بلکه دغدغه‌هایش را بررسی کنید و بپرسید که چطور می‌توانید به او کمک کنید.

در نهایت مهارت‌های بین فردی مورد نیاز برای رهبری مردم محور شامل فراگیری ایجاد روابط استراتژیک، توجه نشان دادن، گوش کردن و پیروی فعالانه، برقراری ارتباط مشخص و بیان گیراست.

آخرین مورد یعنی بیان گیرا را با هم بررسی می‌کنیم عملا تبدیل شدن به یک سخنران بالفطره چندان سخت نیست فقط از تخیلات تان کمک بگیرید می‌توانید با استفاده از استعاره‌های قدرتمند و شبیه‌سازی‌های روشن و شفاف شروع کنید برای مثال اگر قصد ارایه‌ی یک اپلیکیشن در حوزه‌ی بهداشت دهان و دندان را دارید آن را با دستگاه‌های محاسبه‌گر تندرستی که برای دهان و دندان طراحی شده مقایسه کنید.

مسیر تبدیل شدن به یک رهبر بهتر کاملا هموار است اگر در هر گام رفتارهای خوب را یک به یک کنار هم بچینیم در نهایت خودتان را در میان مجموعه‌ای از رفتارها می‌یابید که دقیقا همان مهارت‌هایی است که به عنوان یک رهبر درجه یک به آن نیاز دارید. جان کلام این که؛ رهبری ربطی به دانش ندارد بلکه بهترین دریافت از مجموعه رفتارهایی است که خورده رفتارهای مربوط به رهبری را به نشانه‌های خاص مرتبط می‌سازد.

اگر روش تان را در پاسخ به شرایط تغییر دهید ممکن است بتوانید مهارت های مثال زدنی در زمینه‌ی رهبری ایجاد کنید تمام آنچه نیاز دارید پنج دقیقه از وقتتان در طول روز است با استفاده از قدرت توالی رفتاری و ایجاد رفتارهای کلیدی سرعت پیشرفت تان را افزایش می‌دهید و خودشناسی تان را بهبود می‌بخشید به گونه‌ای که می‌توانید به یک رهبر تاثیرگذار تبدیل شوید.

توصیه‌های عملی

 • برای ایجاد روحیه‌ی جمعی فعالیت‌های گروه سازی را توسعه دهید.
 • به منظور هدایت یک تیم موفق باید همبستگی را از طریق ایجاد روحیه‌ی جمعی تسهیل کنید.
 • احتمالا هنگامی که حرف از فعالیت‌های گروه ساز می‌شود به بازی بولینگ و صرف نوشیدنی پس از ساعات کاری فکر می‌کنید اما کارهای گروه‌ساز رفتارهایی هستند که باید روزانه اعمال شود.
 • دفعه‌ی بعدی که در حال صحبت با کسی هستید حضوری یا از طریق ایمیل پنج دقیقه زمان صرف کنید تا او را به فردی که می‌تواند برایش مفید باشد وصل کنید این شخص می‌تواند مربوط به زندگی خصوصی یا حرفه‌ای او باشد فقط برایش توضیح دهید که چرا معتقدید دیدار با آن فرد می‌تواند برایش مفید و لذت‌بخش باشد.

فروشگاه مردمک راستی میتوانید آخرین اخبار و تخفیفات را از طریق تلگرام و اینستاگرام مشاهده نمائید.برای عضویت درکانال تلگرام و اینستاگرام کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب قرار دارد.

علی عاقبتی

119 مطلب منتشر شده

با سلام و درود؛ اینجانب علی عاقبتی قریب به 15 سال است که در زمینه برنامه نویسی ، گرافیک و تدوین فعالیت داشته و به سبب علاقمندی به این رشته و همچنین کسب دانش و تجربه از دانشگاه معتبر تصمیم به انتقال تجربیات و دانش در حوزه رسانه به شما عزیزان می باشم. ارادتمند شما عاقبتی

درباره این مطلب نظر دهید !