سئو چیست؟ چرا سئو سایت خیلی مهم هست؟

چرا سئو سایت خیلی مهم هست؟

 

سئو چیست؟

قراره در مقاله بحث SEO بپردازیم و تعریفی از سئو داشته باشیم همه ی ما می دانیم منتها در این مقاله که از مقاله‌ی آکادمی مردمک گرفته شده افراد متخصص در زمینه‌ی سئو در داخل ایرن و خارج از ایران در موردش صحبت می‌کنند و ما قراره آن را تقدیم شما عزیزان بکنیم. پس با ما همراه باشید.

مهندس علی عاقبتی در در مقاله بحث SEO اینطوری میگن: سئو بازی بهتر بودن است و شما نمی‌توانید گوگل و فریب بدهید که عنوان کنید بهترین هستیم حتی اگه خودتون اینطور فکر کنید در واقع شما از طریق وب سایتتون نماینده‌ی گوگل برای کاربران تون هستیم تا بهشون خدمت کنیم درست مثل نماینده‌های یک مجلس یا پارلمان که از طرف مردم انتخاب می شوند.


خرید اشتراک ویژه


وبسایت شما هم از طرف کاربران به عنوان بهترین انتخاب میشه و گوگل به خوبی می‌فهمد شما واقعا بهترین هستی یا نه؟ به همین دلیل که گوگل امروز به بخاطر امتیازی که وب سایت‌ها از نظر میدان‌های رفتارهای کاربر، تجربه‌ی کاربری و برندینگ کسب می‌کنن تو رتبه‌بندی شان اهمیت زیادی میده برای بهتر بودن شما خیلی بیشتر از اینکه فقط کاربران را به سایت بیارید مسئول هستید.

به همین خاطر سئو با افزایش رتبه و ترافیک تموم نمیشه باید سعی کنیم برای کاربران سایتتون ارزشی خلق کنیم که در نهایت شما رو به عنوان بهترین انتخاب کنند این چیزی که به شما ما کمک می‌کنه برنده‌ی این بازی باشیم. 

مدیر وبسایت مردمک همچنین اضافه می کند: چرخه‌ای از تحلیل، برنامه ریزی و اجرا، سئو فرایندی بی‌پایان و تکرار پذیره که با تحلیل و بررسی کلمات هدف و آنالیز رقبا آغاز میشه بر همین اساس استراتژی سئو تدوین شده و برنامه‌ی دقیقی برای پیاده‌سازی اون در نظر می‌گیریم و در نهایت مطابق با همین برنامه فرایند تولید محتوا و لینک‌سازی رو انجام میدیم.


سئو مردمک


دستاوردهای ما در ماه‌های اولیه پس از شروع سئوی سایت اطلاعات و آمارهای جدیدی رو فراهم میکنه که زمینه‌ساز تحلیل‌های دقیق‌تر، برنامه‌ریزی بهتر و تولید محتوای جدید میشه این فرایندبی با هدف کسب رضایت کاربران انجام میشه و یکی از دستاوردهای جانبی اون کسب رتبه در نتایج گوگل هست به عبارت دیگر SEO او در دنیای امروز بهینه‌سازی سایت برای موتور های جستجو نیست بلکه بهینه‌سازی برای بهبود تجربه‌ی جستجو می باشد.

تعاریف مختلف از سئو

SEO یعنی یک مسابقه است، سئو یعنی تحلیل رفتار کاربران و موتورهای جستجو با هدف استراتژی مناسب برای کسب بهترین نتیجه ممکن، سئو در واقع یک مسابقه‌ای که به ازای هر کلمه کلیدی در موتورهای جستجو برگزار میشه همه‌ی شرکت کنندگان در مسابقه آرزو دارن که مقام اول را به دست بیارن اما فقط یک نفر برنده میشه گرچه رتبه‌های بعدی همبی  نصیب از جایزه نخواهند بود.

سئو کار کسی که نیازهای مخاطب رو میشناسه و اهداف کسب و کار و منابع اون هم می‌شناسه و بر اساس منابعی که در اختیار داره و وضعیت رقبا استراتژی بهینه برای پیروزی در این رقابت طراحی می‌کنه، سئو یک مسابقه‌ی بوکس به داوری موتور جستجوگر، بذارین سختش نکنیم اگه دنبال تعریف‌های کلاسیک و متداول می‌گردید کافیه یه سرچ ساده بزنیم.

دقت کنید چند سال پیش یکی از گوگلی ها برای رتبه‌بندی سایت‌ها دویست عامل رو بررسی می‌کنیم الان احتمالا این عدد بیشتر هم شده باشه سئو یعنی شما دویست عامل رو پیدا کنید چون خود گوگل و سایر موتورهای جستجو فقط تعداد کمی از این عوامل رو اعلام می‌کنندکه کافی هم  نیست و بعد از این شاخص‌ها استفاده و نه سواستفاده کنید چون خود گوگل تا رتبه‌ی سایت خودتون در نتایج رسیو سرچ بهتر کنید.

یادتون باشه که اگه از این عوامل که شناسایی کردیم وسوء استفاده کنید در واقع از سئوی کلاه سیاه استفاده کردیم و در هرجایی که باشین یه روز گوگل پیداتون می‌کنه و شما رو به سزای عملتون می‌رسونه چون همون قدر که به دنبال دور زدن گوگل هستین گوگل هم با کسانی که دورش میزنن پس برای همین که هرسال چندین و چند بار الگوریتمهای خودش رو تغییر میده و به روز می‌کنه.

سئو یعنی در نظر من شبیه جنگ جهانی بی‌پایان و شاید هم شبیه یک مسابقه بوکس بین چندین متخصص سئو که داورش هم خود گوگل مسابقه بوکسی که بر خلاف روال معمول بیشتر از دو مبارزه‌گر داره و هیچ وقت تموم نمیشه درسته که سئو فقط به گوگل مربوط نمیشه برای همه‌ی موتورهای جستجو موضوعیت داره اما خب قسمت عمده‌ی سرچ ما ایرانی‌ها در گوگل هستش.

SEO یعنی خلق ارزش برای مخاطب محتوا بهترین تعریف سئو در گوگل نوشته شده و با یه جستجوی میشه بهش رسید اما از نظر من سئو یعنی خلق ارزش برای مخاطب محتو،  مخاطبی که میاد تو لینک مد نظرتون دوتا کار می‌کنه یکی وقت بذاره مطلبتون رو بخونه یعنی مطلب ارزشمندتون، یکی دیگه تو سایتتون بلاک نشه لینک دهی هدفمند.

SEO یعنی بررسی، رشد و دوباره بررسی شاید نزدیک‌ترین جمله برای سئوی مدرن این جمله باشه مجموعه راهکارهای بهبود کارایی سایت و تولید محتوای با کیفیت که در راستای تجربه‌ی کاربری و بازخورد مثبت کاربران هدف‌گذاری میشن چشم اندازه کلی دربردارنده‌ی پیاده‌سازی استراتژی مناسب با هدف افزایش ترافیک ارگانیک و کسب جایگاهی بهتر در صفحه نتایج جستجوی موتورهای جستوگر، متخصص سئوی مدرن یک هکر رشد باهوش و تحلیلگر کارآمدی که کار با ابزارهای بازاریابی دیجیتال رو به خوبی می‌داند.

SEO یعنی یه کیک خوشمزه مولوی داستانی داره به عنوان فیل و ماجراش اینه که فیلی در تاریکی به شهر آورده میشه مردم خبردار می‌شن و میخوان اون فیل رو ببینن چون فیل از آتش می‌ترسه قرارمیشه تعدادی از مردم در تاریکی برن بیان و به بقیه بگن که فیل چیه و چه جوریه، هر کدام وارد میشن و بنابر اون چیزی که خودشون تجربه کردن می گویند.

نفر اول میگه فیل رو بادبزنی دریافته چون بر گوش فیل دست کشیده نفر بعدی میگه فیل رو طنابی می‌دونه چون از دم فیل آویزونه شده بود نفر بعد فیل رو مثل ستونی یافته بود چون پای فیل در آغوش کشیده بود سئو هم همینه هر کدوم از ما گازی از کیک زدیم و هر بخشی که کشیدیم یه طعمی داره برای من سئو یه کیک طعم رو رنگش بستگی داره به مواد اولیه و سوکار هم کیک پزه.


سئو چیست؟ چرا سئو سایت خیلی مهم هست؟


SEO یعنی اعتمادسازی مساوی کسب اعتبار از گوگل در فرایند و هیچ راه درونی پیدا نکردم مهمترین فاکتوری که از سئو تجربه کردم جلب اعتماد مخاطبان با تولید محتوای غنی و ارزشمند به گونه‌ای هوشمندانه با تحقیق کلمات کلیدی هدفمند و رقابت با سایر نتایج جستجو بوده که در نهایت منجر به کسب اعتبار یعنی رنک حداکثری از گوگل شده تلاش مستمر برای به روزرسانی محتوای بهتر و خلق تجربه کم‌نظیر برای مخاطب، مسابقه‌ی عادلانه با رقبا راه میندازه و اینگونه مخاطب شما رو به جایگاه اول می‌رسونه نه گوگل.

سئو یعنی در رابطه با استانداردها سخنی میگه که قراره به شما کمک کنه تا ارتباط بهتری با مخاطبین خودتون ایجاد کنید تکنیک‌های سئو باعث میشه به افرادی که به دنبال محصول یا خدمات شما از طریق موتورهای جستجو مثل بینگ، یاهو، گوگل هستن معرفی بشن قرار گرفتن نام سایت شما در رتبه‌های بالا در صفحات نتایج موتورهای جستجو یعنی  serps بسیار ارزشمند در واقع این یک تبلیغ رایگان در بهترین فضای تبلیغاتی جهان هست.

این فرایند باعث میشه ترافیک رایگان و طبیعی از سمت موتورهای جستجو مانند گوگل به سمت سایت شما هدایت بشه با توجه به اینکه این ترافیک از طریق جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما به دست میاد امکان جذب و تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری بسیار بالاست.

سئو یعنی یک مفهوم چند بعدی بوده و معنی اون تلاش برای افزایش رتبه صفحات وب شما در موتورهای بزرگ جستجوگر هست از یک بعد به معنای رعایت ساختارهای استاندارد وب و از بعد دیگر بهینه‌سازی عملکرد و تجربه‌ی کاربر و در نهایت مهمترین بعد اون اینه که بهترین پاسخ برای سوال و درخواست کاربر ایجاد کنیم. این ابعاد در هم تنیده هستند و هر کدوم دچار مشکل بشن سئو ناقص میشه و هیچ نتیجه‌ای برای شما نخواهد داشت.

سئو (SEO) یا به‌عبارت کامل تر بهینه‌سازی موتورهای جستجو، مجموعه‌ای از روش‌ها، تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی است که به کار می‌رود تا یک وبسایت را به گونه‌ای بهینه کند که در نتایج موتورهای جستجو بهتر دیده شود و رتبه بالاتری در صفحه نتایج جستجو (SERP) بدست آورد. هدف اصلی سئو، افزایش نمایانی وبسایت در موتورهای جستجوی اینترنتی است. با بهینه‌سازی وبسایت خود، می‌توانید بهبود قابل توجهی در موقعیت وبسایت خود در نتایج جستجو داشته باشید و در نتیجه، تعداد بازدیدکنندگان وبسایت خود را افزایش دهید.

برخی از عواملی که در بهینه‌سازی موتورهای جستجو بررسی می‌شوند عبارتند از: کلمات کلیدی، ساختار وبسایت، بهینه‌سازی محتوا، لینک‌سازی داخلی و خارجی، سرعت بارگیری صفحات وب، بهینه‌سازی تصاویر و دیگر عوامل مرتبط. می‌توان گفت سئو یک فرآیند پیچیده است که به مطالعه و فهم الگوریتم‌های موتورهای جستجوی معروف مانند گوگل نیاز دارد و نیازمند بهبودهای مداوم است تا با تغییرات در الگوریتم‌ها همگام باشد و وبسایت را در نتایج جستجو به روز نگه دارد.


فروشگاه مردمک راستی می توانید آخرین اخبار و تخفیفات را از طریق تلگرام و اینستاگرام مشاهده نمائید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام مردمک روی آن کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

علی عاقبتی

119 مطلب منتشر شده

با سلام و درود؛ اینجانب علی عاقبتی قریب به 15 سال است که در زمینه برنامه نویسی ، گرافیک و تدوین فعالیت داشته و به سبب علاقمندی به این رشته و همچنین کسب دانش و تجربه از دانشگاه معتبر تصمیم به انتقال تجربیات و دانش در حوزه رسانه به شما عزیزان می باشم. ارادتمند شما عاقبتی

درباره این مطلب نظر دهید !