آموزش ثبت شرکت در ایران

آموزش ثبت شرکت در ایران

 

ما در آموزش ثبت شرکت در ایران مطالب خیلی مهم گردآوری کردیم که با خواندنش متوجه خواهید شد که چگونه شرکت خود را به راحتی ثبت کنید در آموزش ثبت شرکت در ایران سعی کردیم مطالب آموزش را با زبان ساده و روان بیان کنیم. پس لطفاً پس از آموزش ثبت شرکت در ایران، نظرات خود را در پایین همین پست ارسال نمائید.


خرید اشتراک ویژه


 • مراحل ثبت شرکت در ایران چیست؟

قبل از اینکه به آموزش ثبت شرکت در ایران بپردازیم باید به سراغ مفهوم و تعریف شرکت برویم و شرکت را بشناسیم و از آشنایی با آن، مراحل را برای ثبت شرکت مرحله به مرحله دنبال کنیم پس آموزش ثبت شرکت در ایران که توسط مردمک ارایه شده دنبال کنید.

همان طور که از اسم آن پیداست و طبق آموزش ثبت شرکت در ایران، شرکت از شراکت و به اتحاد درآمدن گرفته شده است که به زبان خودمانی دو یا چند نفر سرمایه‌های خود را مشترکاً برای انجام کار و یا عملیاتی به کار گرفته و درآمد و سود حاصل از آن هم مابین آن چندنفر به نسبت در نظر گرفته شده تقسیم می‌شود. این افراد را موسس یا سرمایه‌داران و یا حتی مالکان شرکت می‌نامند که می‌توانند شخصیت‌های حقیقی یا حقوقی و یا هر دوی آنها باشند به این شرکت‌ها شرکت‌های تجاری می‌گویند.


آموزش ثبت شرکت در ایران


 • شرکت‌های سهامی

بنابر ماده یک قانون اصلاحی، شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه‌ی آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست و در ادامه بنابر ماده‌ی دو اشاره شده است که شرکت سهامی شرکت بازرگانی محسوب می‌شود ولو اینکه موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد. حال شرکت‌های سهامی خود به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه آموزش ثبت شرکت در ایران به شرح آن می پردازیم:

 • شرکت‌های سهامی عام

 این مورد یک نوع از شرکت‌های سهامی است که موسسان و مالکان شرکت بخشی از سرمایه انجام کارهای خود را با مردم از طریق مشارکت در انجام آنها و ارایه‌ی اوراق مشارکت شریک می‌شوند در واقع در شرکت سهامی عام مردم از طریق خرید اوراق به مقدار مختلف سهمی در این شرکت‌ها دارند وسود آن‌ها بهره می‌برند و یا شاید از زیان آن متضرر می‌شوند. پس بنابراین مردم و البته صاحبان اصلی این شرکت‌ها هر یک به اندازه‌ی سهم خود در سود و زیان شرکت مشارکت دارند

 

 • شرکت سهامی خاص

در این نوع از شرکت‌ها در واقع مؤسسان اصلی که می‌توانند سه یا چند نفر باشند تمامی سهم شرکت را در دست خود دارند و افراد دیگر و یا مردم مشارکتی در آن ندارند و تمامی درآمدها و یا زیان‌های این شرکت هم مسلماً منوط به این افراد و درصد سهم شان است.

بر اساس ماده‌ی پنج این اصلاحیه آمده است که در زمان تأسیس، سرمایه‌ی شرکت‌های سهامی عام از پنج میلیون ریال و سرمایه‌ی شرکت‌های سهامی خاص از یک میلیون ریال نباید کمتر باشد در صورتی که سرمایه‌ی شرکت بعد از تأسیس به هر علت از حداقل مذکور در این ماده کمتر شود باید ظرف یک سال نسبت به افزایش سرمایه تا میزان حداقل مقرر اقدام به عمل آید.

راه دیگر این است که شرکت به نوع دیگری از انواع شرکت‌ها در قانون تجارت تغییر شکل یابد و در غیر این صورت هر ذی‌نفع می‌تواند انحلال آن را از دادگاه صلاحیت‌دار درخواست کند هرگاه قبل از صدور رای قطعی درخواست انحلال منتفی گردد دادگاه رسیدگی را متوقف خواهد نمود البته در ادامه آموزش ثبت شرکت در ایران شما را بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 

 • شرکت‌های نسبی

شرکت نسبی را قانون تجارت در ماه 1863 به این طریق تعریف می‌نماید؛ شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه‌ایست که در شرکت گذاشته شده این بدین معنی است که تمام مسیولیت شرکاء تنها به اندازه‌ی همان مقدار سهم شان است.

پس باید بدانید که به عنوان مثال سه نفر به صورت برابر مالک یک شرکت باشند و شما طلبی از آن داشته باشید از هر فرد به لحاظ قانونی تنها می‌توانید یک سوم طلب خود را اعاده کنید و برای دو سوم دیگر باید به سراغ دو نفر دیگر بروید تمام مسئولیت‌ها در تمامی موارد به همین صورت براساس سهم هر شخص مشخص است.

 

 • شرکت‌های تضامنی

این شرکت‌ها شبیه شرکت‌های نسبی است ولی یک تفاوت عمده در آن وجود دارد در این نوع از شرکت همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم حداقل 2 نفر برای ثبت شرکت لازم است و این 2 نفر در قبال یکدیگر به عنوان مالکان شرکت مسئول هستند و این وجه تمایز با شرکت‌های نسبی است.

در شرکت‌های نسبی گفتیم که هر فرد تنها به اندازه‌ی سهمش مسئولیت دارد ولی در این نوع از شرکت چنانچه پس از شرکت فردی به عنوان مثال نتواند بدهی خود را پرداخت کند فرد دیگر به نوعی ضامن شناخته شده و مسئولیت را باید بر عهده بگیرد به صورت قانونی بدهکار شناخته می‌شود یا به عبارت دیگر اگر دارایی شرکت برای تاییدیه‌ی تمام قروض شرکت کافی نباشد هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند

 • شرکت‌ها با مسئولیت محدود یا ال ال ‌سی

این شرکت‌ها که با نام ال ال سی شناخته می‌شوند همانطور که از اسمش پیداست شرکاء و سهامداران شرکت مسئولیت محدودتری به شرکت دارند و شاید امتیاز سهام‌دار بودن و البته عواقبش کمتر است این نوع شرکت یکی از شناخته شده‌ترین و پرکاربردترین نوع شرکت هاست در این مدل تنها هر شرکت به اندازه‌ی سرمایه‌ای که دارد در قبال بدهی و قروض مسئول است و شرکاء مسئولیت دیگری در قبال این بدهی ندارند.

این نوع شرکت حداقل به 2 نفر برای شراکت احتیاج دارد و به زبان ساده‌تر در صورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه سهامداران از بین می‌رود و طلبکاران نمی‌توانند باقیمانده‌ی مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند. اداره و البته شرایط ثبت این نوع شرکت به مراتب راحت‌تر و ساده‌تر از سایر موارد است.

 

 • شرکت‌های مختلط

همانطور که در ادامه آموزش ثبت شرکت در ایران شرح دادیم این نوع از شرکت‌ها معمولا به صورت ترکیبی از شرکت‌های گفته شده است و به دو دسته تقسیم می‌شوند؛

 

 • شرکت‌های مختلط غیرسهامی

از لحاظ غیر سهامی بودن مشخص است که این شرکت‌ها بدون انتشار سهام هستند و این نوع شرکت برای امور تجاری تحت نام مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود تشکیل می‌شوند.

 

 • شرکت‌های مختلط سهامی

در این نوع شرکت تحت نام مخصوص بین یک عده شرکای سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می‌شود همان‌طور که قبل‌تر گفتیم، شرکای سهامی کسانی هستند که سرمایه‌ی آن‌ها به صورت سهام یا قطعات سهام متساوی‌القیمه درآمده و مسئولیت آنها تا میزان همان سرمایه‌ایست که در شرکت دارند همچنین شریک ضامن فردیست که سرمایه‌ی او به صورت سهام نیست و مسئولیت کلیه‌ی بدهی‌ها و قرض‌هایست که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت به آن نسبت داده شود.

 

 • شرکت‌های تعاونی

بنابر آنچه در منابع آمده است در این نوع از شرکت همکاری و شراکتی به وجود می‌آید که عده‌ای از افرادی که هم‌صنف یا تناسبی مشابه دارند مثلا همسایه، دوست، خویشاوند یا همشهری هستند برای دستیابی به منافع مشترک گرد هم می آیند در این گرد هم آمدن در حقیقت بهم کمک می‌کنند و برای تهیه مسکن یا خرید مایحتاج یا کسب اعتبار و وام تعاونی درست می‌کنند سرمایه معینی را درمیان می گذارند و دسته‌جمعی مشکل را حل می‌نمایند.

در واقع اعضای شرکت در کنار یکدیگر جمعیتی کوچک را پدید می‌آورند که به عنوان مثال در تهیه‌ی کالاهای مورد نیاز اعضاء با جمع‌آوری پول جزیی که هر عضو می‌پردازد کالای مورد احتیاج اعضا را از دست اول خریداری و به همان قیمت تمام شده یا سود خیلی جزیی به اعضاء می‌فروشند و به این طریق واسطه‌های غیر ضروری در کسب و تجارت و صاحبان این گونه مشاغل کاذب حذف می‌گردند.

اهداف این شرکت‌ها مطابق ماده‌ی یک قانون تجارت به این شرح می‌باشد البته در ادامه آموزش ثبت شرکت در ایران مطالب کامل تری به شما ارائه خواهیم داد؛

 • ایجاد و تامین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل
 • قرار دادن وسایل کار در اختیار کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند
 • پیشگیری از تمرکز و تداوم ثروت در دست افراد و گروه‌های خاص جهت تحقق عدالت اجتماعی
 • جلوگیری از کارفرمای مطلق شدن دولت
 • قرار گرفتن مدیریت و سرمایه و منابع در اختیار نیروی کار و تشویق بهره‌برداری مستقیم از حاصل کار خود
 • پیشگیری از انحصار، احتکار، تورم، اضطرار به غیر
 • توسعه و تحکیم مشارکت و تعاون عمومی بین همه‌ی مردم

حال که در آموزش ثبت شرکت در ایران شما به صورت اجمالی با انواع و تفاوت و مسئولیت‌ها در هر یک از انواع شرکت‌ها آشنا شدید باید به سراغ روش قدم به قدم برای ثبت شرکت خود آشنا شویم قبل‌تر به صورت معمول بسیاری برای ثبت شرکت به سراغ موسسات ثبت شرکت می‌رفتند که البته هزینه‌های گاها زیاد هم از آنها گرفته می‌شد.

اما اکنون باید بدانید که ثبت یک شرکت به صورت اینترنتی و بدون راجع به مکانی امکان‌پذیر است که کار شما را بسیار راحت می‌کند بشرطی که از آموزش ثبت شرکت در ایران ارائه شده توسط مردمک استفاده نمائید.

 • آگاهی کامل برای ثبت شرکت

می‌دانید که هر یک از شرکت‌های بسته به نوع خود دارای مشخصه‌هایی هستند بنابراین برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود لازم به وجود حداقل یک شریک یا مجموعا دو نفر و برای شرکت‌های سهامی خاص باید حداقل علاوه بر خود دو شریک مجموعا سه نفر داشته باشید حتما تمام مسئولیت‌ها و شرایط شرکاء را که پیشتر در ادامه آموزش ثبت شرکت در ایران اشاره کردیم با دقت گوش کنید و سپس اقدام به ثبت کنید.

 

برای ثبت شرکت‌ها یک سامانه برای شما تدارک دیده شده است که با یک جستجوی ساده به سامانه‌ی ثبت شرکت‌های متعلق به سازمان ثبت اسناد و مدارک که کشور می‌توانید مراجعه کنید در این صفحه با یک سری گزینه‌ها روبرو هستیم که باید اطلاعات خود را در آن با دقت درج کنید.

نکته بسیار مهم آموزش ثبت شرکت در ایران اینجاست و حتماً دقت داشته باشید شماره‌ی همراه شما باید کاملا معتبر باشد چرا که شماره‌ی رهگیری برای شما ارسال خواهد شد و شما آن را تا پایان کار نیازخواهد داشت.


آموزش ثبت شرکت در ایران

آموزش ثبت شرکت در ایران


 • مشخصات مربوط به شرکت

حال که در مرحله‌ی قبل مشخصات مربوط به خودتان را تکمیل کردید با زدن بر روی گام بعدی باید به سراغ مشخصات مربوط به شرکت خود بروید که کاملا درج نام شرکت و غیره است دقت کنید که باید تا 5 نام برای شرکت خود انتخاب کنید تا با یکی از آنها موافقت به عمل بیاید. این کار برای جلوگیری از تکراری بودن و سایر ضوابط مربوط به نام آنهاست کد رهگیری را در پایان دریافت کنید.

 

 • مشخصات مربوط به مدت و فعالیت شرکت

مستند به آموزش ثبت شرکت در ایران که توسط مردمک، در گام بعدی و پس از مرحله‌ی قبل حال شما می‌بایست به سراغ مراحل ثبت نوع فعالیت شرکت خود بروید و بر اساس دسته‌بندی‌های انجام شده باید اقدام به انتخاب یک گزینه نمائید که این گزینه در فرم مخصوص آن قابل مشاهده است. همچنین می‌توانید به صورت جداگانه از کادری که در نظرگرفته شده است فعالیت خود را به صورت کتبی توضیح دهید دقت کنید که برخی از دسته‌بندی‌ها نیاز به مجوز دارند.

 • اطلاعات مرکز اصلی شرکت

آیا آموزش ثبت شرکت در ایران برای شما مفید بوده اگر اینطور بوده، می بایست در گام بعدی باید اطلاعات مکانی که مرکز شرکت است را ثبت نمائید این موارد شامل نشانی، کد پستی، شماره تلفن، آدرس ایمیل و غیره است.

 

 • اطلاعات مربوط به سرمایه‌ی شخص حقوقی

در این مرحله باید به سراغ تکمیل اطلاعات مربوط به سرمایه‌ی شرکت بروید و در آن اطلاعاتی همچون نوع سهم و یا تعداد هر کدام و در نهایت مقدار و یا ارزش ریالی هر سهم را مشخص کنیم.

 

 • درج مشخصات شرکاء و یا سهامداران

طبق آموزش ثبت شرکت در ایران اکنون در این قسمت می‌بایست تمامی اطلاعات مربوط به شرکاء و یا سهامداران را که قرار است با هم اقدام به ثبت شرکت کنیم را ثبت کنید. شما در این مرحله می‌بایست تمامی اطلاعات خواسته شده و مربوط به هر فرد را به صورت کامل تکمیل کنید.

 

 • مشخص کردن سهم هر شخص

در اینجا شما اطلاعاتی از مقدار و یا تعداد سهم هر شریک و یا نقدی و یا غیر نقدی بودن سرمایه تا گواهی سو پیشینه و غیره را تکمیل کنید همچنین در این مرحله یا مرحله بعد باید سمت هر یکی از شرکاء را هم مشخص کنید.

 

 • مشخص کردن شعبه‌ها در صورت وجود

طبق آموزش ثبت شرکت در ایران دریافتید که چنانچه شرکت شما دارای شعبه‌های دیگری نیز در شهر خود و یا سایرشهرهای دیگر است می‌بایست تمامی مشخصات مربوط به این شرکت‌ها را نیز در این مرحله ثبت کنید اگر شعبه ندارد بنابراین نیازی هم به اطلاعات ندارید.

 • ارائه‌ی اساسنامه ی شرکت

آموزش ثبت شرکت در ایران در اینجا به پایان رسید فقط در این مرحله و پس از تایید تمامی موارد و اطلاعات از شما درخواست می‌شود که اساسنامه و شرکت نامه را در سایت آپلود کنید اساسنامه و شرکت نامه‌ی شرکت‌ها فرم های پیش‌فرض دارند که فقط باید آن‌ها را پر کنید و در نهایت اگر خواستید می‌توانید قوانین مخصوص شرکت خودتان را به آن اضافه کنید حال باید تصویری برابر اصل شده از اساسنامه خود را در سایت اداره‌ی ثبت شرکت‌ها بارگذاری کنید.

از اینجا به بعد کار اصلی تان تمام است و فقط باید منتظر باشید تا اداره‌ی ثبت شرکت‌ها از شما بخواهد مدارک را برای آنها ارسال کنید. امیدوارم که آموزش ثبت شرکت در ایران برای شما مفید واقع بوده است.


فروشگاه مردمک راستی می توانید آخرین اخبار و تخفیفات را ازطریق تلگرام و اینستاگرام مشاهده نمائید.برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام مردمک روی آن کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

علی عاقبتی

119 مطلب منتشر شده

با سلام و درود؛ اینجانب علی عاقبتی قریب به 15 سال است که در زمینه برنامه نویسی ، گرافیک و تدوین فعالیت داشته و به سبب علاقمندی به این رشته و همچنین کسب دانش و تجربه از دانشگاه معتبر تصمیم به انتقال تجربیات و دانش در حوزه رسانه به شما عزیزان می باشم. ارادتمند شما عاقبتی

درباره این مطلب نظر دهید !