چگونه یک کمپین تبلیغاتی بنویسیم

چگونه یک کمپین تبلیغاتی بنویسیم

 

در مقاله چگونه یک کمپین تبلیغاتی بنویسیم، اهداف در بازاریابی دیجیتال استفاده از سه کمپین اصلی این مدل بازاریابی می‌پردازیم و در نهایت شما یاد می‌گیرید که کدام کمپین‌های بازاریابی دیجیتال را در چه زمانی اجرا کنید. ضمن ارائه مقاله آموزش چگونه یک کمپین تبلیغاتی بنویسیم، اگر در کسب و کار و یا فروش محصولات به استراتژی بازاریابی نیاز پیدا کردید. 

بازاریابی دیجیتال عرصه‌ای بسیار گسترده است از انتشار عکس یک محصول در شبکه‌های اجتماعی گرفته تا نوشتن عناوین مناسب برای ایمیل‌ها و تنظیم کردن وبلاگ برای دیده شدن در موتورهای جستجو،  بازاریابی دیجیتال تاکتیک‌های به ظاهر بی‌ربط زیادی را در بر می‌گیرد.


خرید اشتراک مردمک


همه‌ی کسب و کارها به مخاطب و حراج و حفظ مشتری و فروختن کالا یا خدمات به آن‌ها علاقه دارند اما دستیابی به هر یک از این اهداف به رویکردی متفاوت نیاز دارد در این مقاله با مشخص کردن اهداف کسب و کار در انتخاب آنچه قرار است بازاریابی دیجیتال انجام دهد به شما کمک می‌کنیم چون این اهداف است که مشخص می‌کند به چه کمپین‌ها و در نهایت چه تاکتیک‌هایی نیاز دارید.

 

تعیین اهداف بازاریابی

قبل از شروع به کار وبلاگ یا باز کردن اکانت پینترست یا شروع به جمع‌آوری آدرس‌های ایمیل باید اهداف کسب و کارتان را مشخص کنید وقتی بدانید قرار است چه کنید می‌توانید مستقیما انرژیتان را صرف کمپین بازاریابی مناسب کنید و تاکتیک‌هایی را اجرا کنید که دقیقا به هدفتان برسید.شش هدف رایج که استراتژی بازاریابی می‌تواند پیش ببرد این‌هاست:

  • افزایش آگاهی از مشکلات و راه‌حل‌ها

بازاریابی دیجیتال ممکن است به افراد کمک کند از نیازهایشان آگاه شوند به این پدیده آگاهی از مشکلات می‌گویند همچنین بازاریابی‌شان باعث می‌شود افراد از راه حلی که برای مشکل می‌دهید آگاه شوند به این اتفاق آگاهی از راه حل می‌گوید هدف این است که مردم بدانند شما می‌توانید آنها را از قبل یعنی از مشکلی که دارند به بعد یعنی وقتی که راه حلی به دست آورده‌اند ببرید.


چگونه یک کمپین تبلیغاتی بنویسیم


  • به دست آوردن مخاطبان و خریداران

این یکی از اهداف اساسی اکثر کسب وکارهاست بدون بدست آوردن مخاطبان و خریداران جدید کسب و کارتان هیچ وقت پیشرفت نخواهدکرد.

 

  • تشویق مخاطبان و مشتریان

اگر تجربه‌ی فعالیت در کسب و کاری برای بیش از چند ماه داشته باشید احتمالا مخاطبان و مشتریانی دارید که از شما محصول خریدند یا نخریدن شما می‌توانید با کمپین‌های بازاریابی دیجیتال مردم را به خرید تشویق کنید یا مشتریانی را که مدتی است خرید نکرده‌اند تشویق به خرید دوباره کنید. کمپین بازاریابی دیجیتال شما با انگیزه دادن به این افراد شرکت تان را در یادها زنده نگه می‌دارد.

  • کسب آمد از مخاطبان و مشتریان فعلی

به دست آوردن مخاطبان و مشتریان جدید زمان و هزینه زیادی می‌طلبد پس فراموش نکنید که با ایجاد کمپین‌های دیجیتال محصولات یا خدمت بیشتری به آن‌ها بفروشید کمپین‌های درآمدزا باعث افزایش فروش و فروش متفرقه و دیگر رویدادها می‌شود که به فروش بیشتر به بهترین مخاطبان و مشتریان می‌انجامد.

 

 

  • مخاطبان و مشتریان جدید

مخاطبان و خریداران جدید به خاطر جدید بودن شایسته‌ی برخورد متفاوتند باید به آن‌ها توضیح دهید که چه کسی هستی خرید محصول شما چه امتیازی برای خریداران دارد برای رسیدن به به این هدف ایجاد محتوایی مثل ایمیل‌ها یا پکیج‌های خوشامدگویی به مردم می‌گوید که چطور از محصولات تان استفاده کنند و از آن چه انتظاری داشته باشند و اگر به محصول نیاز داشتند از کجا تهیه کنند.

 

  • ایجاد انجمن و طرفدار

برای اینکه مخاطبان و مشتریان را فراتر از روابط تراکنشی ببرید باید کمپین‌هایی راه بیندازید که موجب ایجاد انجمن‌های طرفداری از برندتان شود یکی از تاثیرگذارترین راه‌ها استفاده از رسانه‌های اجتماعی مثل گروه فیسبوک و صفحات توییتر است.

در این فضاها افراد می‌توانند به شرکت تان ابراز علاقه کنند یا درباره‌ی محصولات یا خدمات شما سوالاتی بپرسند با ایجاد بازارهای مجازی می‌توانید به مشتریان حس جریان داشتن القا کنید که باعث افزایش رضایت و وفاداری می‌شود.

 

تعریف کمپین بازاریابی دیجیتال

رسیدن به اهداف کاری و اینکه مشتریان را در سفر کاری از مرحله‌ی مشتری بی‌تفاوت به مرحله‌ی طرفداری ببرید نیازمند فرایندهایی است این فرایندها اگر با هم هماهنگ باشد کمپین نام می‌گیرد.

کمپین‌های بازاریابی دیجیتال مشخصات خاصی دارد من جمله:

هدف گراست؛ کمپین‌های بازاریابی دیجیتال اعمالی هماهنگ شده است که به منظور رسیدن به هدفی مشخص ایجاد شده‌اند.

چند جزی است؛ هر کمپین بازاریابی دیجیتال به اجزایی مثل محتوا و صفحه‌های سایت و ابزارهایی مثل نرم‌افزار ارسال ایمیل یا فرم‌های آنلاین نیازدارد اما این‌ها برای اطمینان از موفقیت کمپین کافی نیست به راهی برای تبدیل این اجزا به اجزای قابل مشاهده نیاز داریم به عبارت دیگر به ترافیک اینترنت نیاز داریم بخشی از هر کمپین سنجش عملکرد و اثرگذاری آن است.

دقیق و بی‌نقص است؛ شایان ذکر است که این کمپین‌های چند مرحله‌ای و چندبخشی معمولا وقتی موفقیت آمیز است که با مشتریان احتمالی در سفر مشتری به تدریج حرکت کنید برای کمک کردن به حرکت افراد طی سفر مشتری به یک دعوت برای اعمال سی تی ای در کمپین تان نیاز دارید.

CTI دستوراتی‌ست که مشتری را به واکنش آنی وامی‌دارد این دستورات معمولا شامل یک فعل دستوری است که حس فوریت را به افراد منتقل می‌کند مثلا همین حالا سفارش دهید، اینجا کلیک کنید، همین امروز خرید کنید، این فیلم را تماشا کنید، با ما تماس بگیرید، به فروشگاه نزدیکتان سر بزنید یک کمپین بازاریابی مناسب می‌تواند مرز بین مشتریان احتمالی و کاری که باید بکنند بردارد. یکی از مثال‌های بعد این است که از مشتری بی‌تفاوت بخواهید برای محصولی ده هزار دلار هزینه کند این تاکتیک نه بی‌نقص است نه دقیق.

پیوستار است؛ کلمه‌ی کمپین معمولا به ابتکاری اشاره دارد که مدت کوتاهی اجرا می‌شود اما طبق تعریف ما کمپین می‌تواند کاری باشد که شرکت تان برای یک روز یا چند سال انجام دهد مزیت کمپین دیجیتال نسبت به کمپین فیزیکی مثل کمپین‌های نامه‌های فیزیکی، ترفندها و فروش‌های عمده‌ای است که در محیط دیجیتال انجام آن‌ها ساده‌تر است پس می‌تواند با تنظیم یک کمپین بازاریابی دیجیتال بهترین نتیجه را کسب کنید. مهمترین نکته‌ی این مبحث آن است که کمپین یک فرایند است نه رویدادی خاص که از بیشمار بخش و مرحله تشکیل شده باشد.


چگونه یک کمپین تبلیغاتی بنویسیم


چگونه یک کمپین تبلیغاتی بنویسیم

ممکن است اهداف زیادی در کسب و کارتان داشته باشید اکثر این اهداف با این سه نوع اصلی کمپین‌ها به دست می‌آید اکتسابی، درآمدزا، ایجاد جذابیت هر یک از این کمپین‌های بازاریابی دیجیتال در کسب و کارتان نقش ویژه‌ای دارد کمپین‌های اکتسابی خریداران و مشتریان احتمالی جدید پیدا می‌کند. کمپین‌های درآمدزا باعث فروش بیشتر به خریداران و مشتریان فعلی می‌شود. کمپین‌های جذابیت انجمن‌های هواداران ایجاد می‌کند.

 

  • کمپین‌هایی که مشتری جدید پیدا می‌کند

اگر هدفتان آگاه کردن مردم از راه حل‌هایی است که ارایه می‌دهید یا مشکلاتی که حل می‌کنید یا کسب مشتریان و مخاطبان جدید است به کمپین‌های اکتسابی نیاز دارید. هدف از بازاریابی کمک به مشتری احتمالی و مخاطب یا مشتری در رسیدن از مرحله‌ی آگاهی به مرحله‌ی مروجانه برند سفر مشتری کمپین‌های اکتسابی را اجرا می‌کنید تا قسمت اول سفر مشتری انجام شود.

یعنی حرکت مشتری احتمالی از مرحله‌ی آگاهی به مرحله‌ی اثرگذاری مراحلی که کمپین‌های اکتسابی در سفر مشتری طی می‌کنند به این ترتیب است:

ایجاد آگاهی

برای یافتن مخاطبان و مشتریان جدید باید سراغ کسانی رفت که به معنای واقعی کلمه، غریبه هستند باید کمپین‌های جدیدی ایجاد کنید که آن دسته از مشتریان احتمالی را جذب کند که با خدمات و راه‌حل‌های که عرضه می کنید غریبه‌اند ما در این مقاله انواع کمپین تبلیغاتی مناسب در بازاریابی دیجیتال سعی نمودیم که تمامی راهکارهای مناسب را خدمت شما دوستان عزیز ارائه دهیم.

 

جذب کردن

تغییر موضوع از آگاهی به جذب شدن معمولا با ارزش گذاری بر مشتری احتمالی اتفاق می‌افتد این ارزش گذاری می‌تواند سرگرمی یا ایجاد انگیزه یا آموزش یک محتوا باشد قبل از اینکه از فرد بخواهید خرید کند یا مقدار قابل توجهی پول یا زمان صرف کند این استراتژی بازاریابی محتوا نام دارد که بر ساخت محتواهای ارزشمند و مربوط و استوار تمرکز کرده است تا از این طریق مشتری را جذب و حفظ کند و آنها را به انجام اعمال سودآور سوق دهد. بازاریابی محتوا طیف گسترده‌ای از انواع محتوا شامل وبلاگ، ویدوها، مطالب رسانه‌های اجتماعی، عکس و غیره را در بر می‌گیرد

 

دنبال کردن

در این مرحله مشتری احتمالی به شما اجازه‌ی معامله را داده است حداقل در شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و لینکدین و غیره شما را دنبال کرده و در حالت ایده‌آل به دنبال کنندگان ایمیلی تبدیل شده است. مرحله‌ی دنبال کردن بسیار مهم است چون در این مرحله توانید با ارایه‌ی پیشنهادات و محتواهای بیشتر ارتباط با مشتری را عمیق‌تر کنید.

 

اثرگذاری

انتقال مشتری احتمالی از مرحله‌ی جذب شدن به مرحله‌ی اثرگذاری، مرحله‌ی نهایی کمپین‌های اکتسابیست در این مرحله مشتری به شرکت شما اعتماد می‌کند و پول یا زمان مشخصی را در اختیارتان می‌گذارد فراموش نکنید که فرایند بازاریابی شما باید تدریجی و بی‌نقص باشد تا بتوانید برای کسی که تا به حال ندیده‌اید اعتمادسازی کنید. اگر در این مرحله از کمپین اکتسابی نیاز به حراج باشد لازم نیست حتما حراج پرمخاطره‌ای گران یا پیچیده برگزار کنید.

 

هدف فقط تبدیل مشتری احتمالی به مشتریست

در نظر داشته باشید که کمپین‌های اکتسابی ربطی به سوددهی ندارد ممکن است در مرحله‌ی اثرگذاری حراج هایی برگزار کنید اما هدف از این حراج‌ها بازگشت هزینه نیست کسب مخاطبان و خریداران است این مساله شاید کمی غیرمعمول باشد اما فراموش نکنید که کسب مشتری و مخاطب هرکدام کمپین‌های متفاوت خود را دارد و مبناها و تاکتیک‌ها و اهداف این کمپین‌ها با هم به کلی متفاوت است.

اکثر کمپین‌هایی که با هدف کسب مخاطبان ومشتریان ایجاد می‌شود، برای سوق دادن مشتری که هیچ وقت یا مدتی است خرید نکرده نیز کاربرد دارد به اینگونه کمپین‌ها کمپین‌های سوق ‌دهی می‌گوییم. کسب و کاری سالم، همیشه مشتریان جدید و مشتریان مکرر دارند از این رو ایجاد کمپین‌هایی برای سوق دهی مشتریان و دنبال کنندگان غیر فعال می‌تواند استفاده خوبی از زمان و تلاش باشد.

  • کمپین‌هایی که از مشتری و مخاطب فعلی درآمدزایی می‌کنند

اگر هدف کسب وکارتان فروش محصولات بیشتر به مشتریان یا خرید محصولات یا خدمات گرانتر و پیچیده‌تر توسط آن‌ها و افزایش سود است به یک کمپین درآمدزا احتیاج دارید به طور خلاصه هدف کمپین‌های درآمدزا ارایه‌ی پیشنهادها و حراج‌های درآمدزا به مشتریان و خریدارانی است که در کمپین‌های اکتسابی به دست آورده‌اید.

در ابتدای کسب و کارتان زمانیکه مخاطب و دنبال کننده و مشتری جذب نکرده‌اید کمپین درآمدزا ایجاد نکنید هدف این کمپین‌ها فروش بیشتر به کسانی است که شما را می‌شناسند و به شما اعتماد دارند. مراحل سفر مشتری با کمپین‌های درآمدزا کامل می‌شود.

 

ایجاد انگیزه

هدف کمپین‌های درآمدزا مشتریانی است که زمانی راصرف گوش دادن به حرف‌های شما کرده‌اند یا خریدی از شما داشته اند بازاریابان دیجیتال باهوش‌تر کمپین‌هایی ایجاد می‌کنند که مشتریان احتمالی یا مشتریان را به دریافت ارزش اثر متقابل رفتار آنان با شرکت تشویق می‌کند.

 

با داشتن مشتری به صعود

همیشه درصدی از افرادی که از شما خرید می‌کنند باز هم خرید خواهند کرد برای مثال هر کسی که ساعت رولکس می‌خرد ممکن است یکی دیگر یا حتی سه یا چهار تا یا حتی گران‌ترین ساعت را اگر همراه با فرصت ویژه‌ای باشد خریداری کند.

این مسئله نه تنها در بازاریابی دیجیتال بلکه برای اهداف شرکت شما نیز مسئله‌ی مهمی ست کمپین‌های درآمدزای شما باید با پیشنهادهایی که ارزش مخاطبان و مشتریان را افزایش می‌دهد بر این موضوع تمرکز کند.


چگونه یک کمپین تبلیغاتی بنویسیم


  • کمپین‌هایی که جذابیت ایجاد می‌کند

اگر هدف کسب و کارتان، جذب مشتریان جدید و هدایت مشتریان و مخاطبان از مرحله‌ی مشتری احتمالی به طرفدار باشد یا ساخت انجمنی درباره‌ی شرکت یا برند یا پیشنهادتان است به کمپین‌های ایجاد جذابیت احتیاج دارید اکثر شرکت‌های محبوب رویدادهای ویژه‌ی آنلاین برای مشتریان و خریداران ایجاد می‌کنند که منجر به واکنش آن‌ها به برند می‌شود.

شرکت‌هایی که در فعالیت‌های بازاریابی جذابیت هم ایجاد می‌کنند از محاسن واکنش مشتریان بهره‌مند می‌شوند که فراتر از تراکنش‌های ساده‌ی خرید کالا و خدمات است. مراحل سفر مشتری در کمپین‌های ایجاد جذابیت به پایان می‌رسد.

 

طرفداران

می‌توانید با ایجاد کمپین‌های بازاریابی، امکان نوشتن نقد و نظرات را برای مشتریان برتر فراهم کنید این طرفداران از برند شما در شبکه‌های اجتماعی دفاع می‌کنند و کالا و خدمات تان را به خانواده و آشنایان توصیه می‌کنند.

مُروّجان

مشتریانی هستند که تلاش می‌کنند ارزش برندتان را در حد طلای هم وزن خودشان بالا ببرند آن‌ها وبلاگ و ویدیوهای یوتیوب برای برندتان درست می‌کنند. سرگذشت برند شما و موفقیت شان با برند شما را در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند و برای نشر ارزشی که برایشان قائل شده‌اید از هیچ کاری دریغ نمی‌کند.

طرفداران و مُروّجان برند با دریافت محصولات یا خدمات عالی شکل می‌گیرند که با نظرات مشتریان قبلی همخوانی داشته باشد بازار دیجیتال بازاری بسیار سریع است و اگر کالا یا خدمات مناسبی به مُروّجان و طرفداران عرضه نکنید با پدیده‌ای متضاد مواجه می‌شوید افراد تجربیات بد و نارضایتی شان از محصولات شما را در شبکه‌های اجتماعی نشر می‌دهند قبل از تلاش برای ایجاد سرگرمی و انجمن حتما میزان ارزشی را که برای مشتری قائل می‌شوید حداقل به میزان بهینه برسانید.

وقتی کمپین‌های اکتسابی و درآمدزا و ایجاد جذابیت به درستی و بی‌نقص اجراشد مشتریان در مراحل سفر مشتری به حرکت در می‌آیند. این سه استراتژی در انتقال افراد از حالت قبل که مشکلاتی داشتند به حالت بعد که تجربه‌ی خوبی با محصولاتتان کسب کرده‌اند کمکتان می‌کنند.

 

برنامه‌ریزی برای کمپین‌ها

ممکن است از خودتان بپرسید از چه کمپیی در کارم باید استفاده کنم؟ این سوال از اساس غلط است در واقع باید بپرسید الان در کارم به چه کمپینی احتیاج دارم؟ هر کسب و کاری باید هرکمپین را در زمان‌های مختلف برای افراد مختلف اعمال کند حالا این سوالات را در نظر بگیرید.

آیا مشتریان و مخاطبان بیشتری می‌خواهید؟ آیا می‌خواهید به مشتریانتان محصولات بیشتری بفروشید یا مشتریان و مخاطبان را که مدتی است خرید نکرده‌اند به خرید کردن سوق دهد؟ آیا می‌خواهید خریداران را به طرفدارانی تبدیل کنید که هر چه عرضه می‌کنید می‌خرند و نظرات و نقدهای مثبت برای آن‌ها می‌دهند؟ قطعا پاسخ تان به همه‌ی این سوالات بله است اما نکته اینجاست که یک کمپین نمی‌تواند کار کمپین‌های دیگر را انجام دهد.

مثلا یک کمپین اکتسابی نمی‌تواند درآمدزایی کند به همین ترتیب کمپین درآمدزایی نمی‌تواند جذابیت ایجاد کند هر کمپین فقط می‌تواند هدف ویژه‌ی خود را محقق سازد برای حفظ کسب و کاری سالم و پایدار باید برنامه‌ریزی کنید و برای سه کمپین اصلی وقت بگذارید.

اگر فقط به کمپین‌های اکتسابی بَسنده کنید هیچ وقت به سود نمی‌رسید اگر فقط کمپین‌های درآمدزا ایجاد کنید هیچوقت مشتری جدید نخواهید داشت و در نتیجه رشد نخواهید کرد اگر فقط کمپین‌های ایجاد جذابیت راه بیندازید طرفداران وفاداری خواهید یافت که هیچگاه به مشتری تبدیل نخواهند شد.

اگر رسانه‌های اجتماعی و سایت و پادکست‌های تان، دنبال کنندگان زیادی دارد اما فروش ندارید یعنی مهارت بالایی در کمپین‌های ایجاد جذابیت دارید این اتفاق بدی نیست چون یکی از سخت‌ترین کارها در بازاریابی دیجیتال، جذب طرفدار است حالا کافیست کمپین‌های اکتسابی و درآمدزایی را در کارتان بگنجاند تا این طرفداران را به مشتری‌های سودآور تبدیل کنید.

انتخاب کمپین مورد نیاز در حال حاضر

در اینجا به موقعیتی می‌رسیم که کسب و کار شما به هر سه کمپین اکتسابی و درآمدزا و ایجاد جذابیت احتیاج دارد برای اجرای کسب و کاری سالم و پایدار باید مشتریان و مخاطبان جدید دست‌ وپا کنید و از طریق آنان به سودآوری رسید و آنها را به طرفداران و مروجان برندتان تبدیل کنید.

البته اگر در ایجاد کمپین‌ها تجربه‌ای ندارید بهتر است ابتدا انواع کمپین تبلیغاتی مناسب در بازاریابی دیجیتال را خوب یاد گرفته و سپس بریک کمپین تمرکز کنید. اگر کسب و کارتان نوپاست و مخاطب یا دنبال کننده ندارید کمپین‌های اکتسابی راه بیندازد.اگر مشتری و مخاطب دارید اما کمتر از انتظار خرید می‌کنند کمپین‌های درآمدزا راه بیندازد.

اگر از تعداد و سودآوری مشتریان راضی هستید کمپین‌های ایجاد جذابیت راه بیندازید اگر نمی‌داند از کجا شروع کنید سراغ کمپین‌های اکتسابی بروید چون هر کسب و کاری باید بداند چگونه خریداران و مشتریان جدید دست و پا کند.

 

نگاهی به بازاریابی دیجیتالی از دید کمپین‌ها

از اینجا به بعد با در نظر گرفتن هدف سه کمپین اصلی یعنی اکتساب و درآمدزا و ایجاد جذابیت برای استراتژی بازاریابی دیجیتال برنامه‌ریزی کنید از حالا به بعد دیگر در رسانه‌های اجتماعی جدید بدون هدف اصلی حساب کاربری باز نخواهید کرد اکثرکارآفرینان و بازاریابان دیجیتال که از کار خود ناامید می‌شوند هدف اصلی نداشتند.

در بحث آموزش چگونه یک کمپین تبلیغاتی بنویسیم، بازاریابان شکست خورده نمی‌دانند که ایجاد یک وبلاگ چه تاکتیک فوق‌العاده‌ای برای افزایش آگاهی افراد اما بی‌تاثیر در سودآوریست ممکن است انتشار مطالب و گفتگو با مشتریان در شبکه‌های اجتماعی کسانی را جذب کند اما راه‌های موثرتری نیز برای ایجاد مشتری و مخاطب وجود دارد.


فروشگاه مردمک راستی می توانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام مردمک روی آن کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

علی عاقبتی

119 مطلب منتشر شده

با سلام و درود؛ اینجانب علی عاقبتی قریب به 15 سال است که در زمینه برنامه نویسی ، گرافیک و تدوین فعالیت داشته و به سبب علاقمندی به این رشته و همچنین کسب دانش و تجربه از دانشگاه معتبر تصمیم به انتقال تجربیات و دانش در حوزه رسانه به شما عزیزان می باشم. ارادتمند شما عاقبتی

درباره این مطلب نظر دهید !